Farklı sistemlerde (kanal, havuz, göl) yetiştirilen gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) yağ asidi kompozisyonlarının karşılaştırılması
- Tez No: 322593
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, 2011-2012 tarihleri arasında aynı ticari yemle beslenen (kanal, havuz ve göl) farklı büyüklüklerdeki (10, 25, 50, 75, 120 ve 200 gr) gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) yağ asidi profillerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır.Araştırma gruplarına ait toplam doymuş yağ asitleri (SFA-Saturated fatty acid) içerisinde 16:0'ın (PA-Palmitik asit) genel olarak baskın olduğu (%50-60) kaydedilmiştir. Tekli doymamış yağ asitleri (MUFA-Monoenoic fatty acid) içerisinde 18:1 n-9'un daha yüksek çıktığı (%75-85) ve sistemler arasında istatistiki olarak önemli fark olduğu görülmüştür (P0,05) anlaşılmıştır. ? n-3 PUFA ve ?n-6 PUFA miktarları arasında sistemler için önemli fark olduğu kaydedilmiştir. n-3/n-6 oranlarının ise nispeten kanallarda yüksek ve sistemler açısından farklı olduğu sonuçları gözlenmiştir.Sonuç olarak yetiştiriclik sistemlerinin balıkların yağ asidi profilleri için önemli seviyede etkin rol oynadığı anlaşılmıştır. Besleme değeri olarak en iyi sonuçlar EPA değerleri için kanallarda elde edilmiştir. DHA açısından ise kanallarda porsiyonluk (200gr) balıklarda daha iyi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was made to purpose determining the differences in the fatty acid profiles of different size (10, 25, 50, 75, 120 and 200 gr) rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) in different breeding sytstems (canal, pool and lake) which fed by same diets between 2010-2011 dates.The results saved that palmitic acid (16:0) was generally major (%50-60) total saturated fatty acid (SFA) in research groups. It was seem that 18:1 n-9 was more higher (%75-85) than the others in monoenoic fatty acid (MUFA) and important statistical differences between systems (p0,05) among n-6 PUFAs. It was noted that ? n-3 PUFA between ?n-6 PUFA were significantly different for the systems.