Erzurum ilinde traktör ve alet-makina kullanımı sırasında oluşan kazalar ve sonuçları üzerine bir araştırma
A study on the details and results of the accidents take place during the operation of farm tractors and machinery in the city of Erzurum
- Tez No: 322594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Erzurum ilinde traktör ve tarım alet ve makinalarının iş ve trafik durumları esnasında gerçekleşmiş kazalar ve sonuçlarının irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, kazalara ilişkin ayrıntıların belirlenebilmesi için bir anket formu hazırlanmış ve bu form kazaya uğramış veya kazaya tanık olmuş kişilerle yüz yüze görüşülerek doldurulmuştur.Ankette; insan, makina, zaman ve çevre özelliklerine ilişkin sorular yer almıştır. Elde edilen bulgular, oransal ve grafiksel değerlendirmelerin yapılabilmesi için Excel programına girilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; kazazedelerin %93'ü erkek, kazadan etkilenen nüfusun %66'sı ilkokul mezunu, kazazedelerin %15'inin öldüğü, kazaya karışan tarım makinalarının %76'sının traktör olduğu, kazaların %47'sinin devrilme, takla atma, şarampole uçma ve traktör altında ezilme şeklinde gerçekleştiği, kazaya karışan traktörlerin %69'un da standart bir kabin ya da emniyet çatısı bulunmadığı saptanmıştır. Kazaların nedenleri arasında ise ilk sırayı %63 ile operatörün dikkatsizliği ve buna bağlı olarak eğitimsizliği almıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at analyzing the accidents take place during the operation, both on farm and in traffic, of agricultural machinery and farm tractors in Erzurum. In this regard, in order to determine the details of the accidents, a questionnaire is prepared and delivered to the accident victims and eye witnesses on a face to face basis.The questionnaire includes questions related to human, machine, time and environmental conditions. In order to get a graphic evaluation, the gathered data is loaded on Microsoft Excel. According to the findings, 93% of the accident victims are male, 66% of the population affected by the accident is primary school graduates, 15% of the victims are died, 76% of the involved machinery are farm tractors, 47% of the accidents are overturn, loop, going out of the road and being smashed under the machinery, and 69% of the farm tractors involved in an accident did not have a proper cabin or safety roof. On the other hand, when the reasons of the accidents are examined, it is found that 63% of the accidents occurred due to the carelessness and accordingly the illiteracy of the operator.