Killerin şişme basıncı ve konsalidasyon özelliklerine öğütülmüş kumun etkisinin araştırılması
The investigation of swelling pressure and consolidation properties of clay added powdered sand
- Tez No: 322601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Zemin davranışlarına bağlı olarak, mühendislik yapılarında deformasyonların gelişmesi muhtemeldir. Gerilme koşullarında meydana gelen artış dolayısıyla yapı altında bulunan zeminde oturmalar meydana gelir. Zemin kitlesinde gerilmelerin herhangi bir sebeple azalması sonucunda veya su içeriğinde oluşabilecek değişmeler sonucunda şişmeler gözlenebilir. Oturma ve şişme özelliklerinden dolayı meydana gelen zemin kitlesinin hacmindeki değişiklikler zeminle ilgili projelerin tasarımında en etkili faktör olmaktadır. Killi zeminden alınan numunelere doğada kolay ulaşabileceğimiz kumun öğütülerek karıştırılmasıyla, killi zeminin konsolidasyon ve şişme özelliklerinin deki değişimleri gözlemlemek amaçlı bu çalışmada Erzurum Oltu yöresinde 2 farklı bölgede yüzeyden 1 m derinlikte normal konsolide olmuş kil tabakalarından numune alınmıştır. Bu kil numunelerinin özellikleri deneysel olarak belirlenmiştir. Kil numunelerine ağırlıkça %10, %20, %30 ve %50 oranlarında Erzurum Pasinler yöresinden alınan ve öğütülen kum numunesi eklenmiş, sonrasında konsolidasyon deneyleri ile oluşturulan numunelerin şişme basıncı ve oturma parametreleri incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda; Kil-kum karışımı numunelerin; şişme basınç değerlerinde %63,2 ve %60,6 oranlarında azalma olduğu belirlenmiştir. Kum oranı arttıkça boşluk oranı, konsolidasyon katsayısı ve geçirimlilik katsayısı arttığı, hacimsel sıkışma katsayısında azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil behavior, depending on the likely development of deformations in engineering structures. The increase in stress due to conditions on the ground at the bottom of the building consists of settlements. Consolidation and swelling of the engineering structures built on high potential soils, soils are exposed to forces from the characteristics of swelling. consolidation and swelling of soil under engineering structures, from soil that are exposed to the conduct of forces. These forces affect on excentring of structure. This issue is important to the design of engineering structures. This issue is important to the design of engineering structures. In this study, clayey soil by mixing sand aimed to improve the consolidation and swelling properties. The study taken clayey soil samples conducted from Oltu region of Erzurum and powdered sand sample Pasinler region of Erzurum in eastern Turkey. Clay samples were taken under 1 m from the surface of the normally consolidated clayey soil. The weight of each sample of clay, 10%, 20%, 30% and 50 percent sand joined. After the analysis is completed, the values in all the experiments, a mixture of clay and sand samples, reduction of swelling pressure values of 63.2% and 60.6%, which is a problem with the clay sample property; swelling process, significantly tolerated. The vacancy rate as the rate of sand, consolidation coefficient and permeability coefficient increased.