Shear strength and volume change characteristics of unsaturated Metu campus clay
Sıkıştırılmış doymamış ODTÜ kampüs kilinin kayma dayanımı ve hacim değiştirme özellikleri
- Tez No: 93217
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN EROL, DOÇ. DR. ERDAL ÇOKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
oz SIKIŞTIRILMIŞ-DOYMAMIŞ ODTÜ KAMPUS KİLİNİN KESME DAYANIMI VE HACİM DEĞİŞTİRME ÖZELLİKLERİ Cora, Özlem Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Erdal Çokça Ortak Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Orhan Erol Kasım 2000, 74 sayfa Sıkıştırılmış ve doymamış killerin kesme dayanımı ve hacim değiştirme özellikleri geoteknik problemlerin çözümünde önemli bir yer tutar. Toprak dolgu barajlar, temeller ve yol dolguları doymamış- sıkıştırılmış zemin yapılarına tipik birer örnektir. Bu çalışma esnasında kayma dayanımını ölçmek için direkt kesme deneyi, hacim değişimlerini ölçmek için de konsolidasyon deneyi yapılmıştır. Numunelerin davranışlarını daha iyi anlayabilmek için deneyler, hem doğal su muhtevasında sıkıştırılmış numuneler üzerinde hem de suya boğulmuş numuneler üzerinde yapılmıştır. Zemindeki su muhtevasıarttıkça kayma dayanımı açısının düştüğü ve suya boğulmuş numunelerde kayma dayanımı açısının değişmediği görülmüştür. Kohezyon değeri suya boğulmuş numunelerde düşmektedir. Hacimsel sıkışma katsayısı su muhtevası ve gerilme arttıkça azalmaktadır. Aynı konsolidasyon basıncı altında, suya boğulmuş zemin numunesinin düşey deformasyonu kompaksiyon ile hazırlanmış numunenin düşey deformasyonundan daha büyüktür. Şişme basıncı su muhtevası arttıkça azalmaktadır, şişme yüzdesi ise su muhtevası arttıkça hemen hemen sabit kalmaktadır. Anahtar kelimeler : Doymamış zemin, su muhtevası, kayma dayanımı, sıkıştırılmış kil, hacimsel sıkışma katsayısı, şişme basıncı, şişme yüzdesi, kohezyon, içsel sürtünme açısı. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SHEAR STRENGTH AND VOLUME CHANGE CHARACTERISTICS OF COMPACTED-UNSATURATED METU CAMPUS CLAY. Cora, Özlem M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Erdal Çokça Co-Supervisor : Prof.Dr. Orhan Erol November 2000, 74 pages Shear strength and volume change characteristics of compacted unsaturated clays are very important in geotechnical problems. Earthfill dams, embankments, and highways are typical examples of earth structures made of compacted unsaturated soils. Direct shear method was used for shear strength measurement and oedometer tests were done for volume change measurements, for identifying the strength/deformation of compacted clays. Experiments are both done on the compacted samples at natural moisture content and on soaked samples. It is found that angle of shearing resistance decreases with increasing moisture content and not much affected by soaking. After soaking cohesion of sample reduces. Coefficient of volume compressibility decreases with increasing water content and stress level. Vertical displacement under the same consolidation pressure for soaked sample is greater than for samples compacted at compaction moisture content. Swelling pressure 111decrease with ingreasing water content and swell percent remains almost constant with increasing water content. Keywords : Unsaturated soil, moisture content, shear strength, compacted clay, coefficient of volume compressibility, swell pressure, swell percentage, cohesion, angle of internal friction. IV