Cevizdere (Ünye, Ordu) yöresi killerinin konsolidasyon parametrelerinin ve şişme özelliklerinin araştırılması
Investigating the consolidation and swelling parameters of the Cevizdere (Unye, Ordu) clay
- Tez No: 389914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Cevizdere (Ünye, Ordu) yöresindeki killerin konsolidasyon özellikleri araştırılmıştır. Killerin konsolidasyon parametreleri ve plastiklik özellikleri arasındaki istatistiksel ilişkiler regresyon analizi yapılarak incelenmiştir. Bu amaçla çalışma alanından 19 adet örselenmiş ve örselenmemiş zemin örneği temin edilmiş ve örnekler üzerinde doğal su içeriği, özgül ağırlık, birim hacim ağırlık, likit limit, plastik limit, hidrometre, ıslak elek, şişme ve ödometre deneyleri ve XRD analizleri yapılmıştır. Yapılan ıslak elek ve hidrometre analizlerine göre çalışma konusu zeminlerin % 28 kum, % 38 silt ve % 34 kil boyutlu malzemeden oluştuğu ve aktivite katsayılarının 0.941 ile 2.206 arasında değiştiği belirlenmiştir. Örneklerin likit limitlerinin % 54 ile % 108 arasında, plastik limitlerinin % 21 ile % 34 arasında ve plastisite indislerinin ise % 32 ile % 75 arasında değiştiği belirlenmiştir.Wmax24-72 yöntemiyle yapılan şişme basıncı deneyleri sonucunda örneklerin şişme basıncı (SW) değerlerinin 23.27 ile 75.95 N/cm2 arasında, şişme yüzdesi (SP) değerlerinin ise 9.5 ile 29.29 arasında değiştiği belirlenmiştir. Tek boyutlu konsolidasyon (ödometre) deneyleri sonucunda örneklerin sıkışma indisi (Cc) değerlerinin 0.189 ile 0.625 arasında, yeniden sıkışma indisi (Cr) değerlerinin 0.011 ile 0.041 arasında, aşırı konsoldasyon oranı (OCR) değerlerinin ise 4.16 ile 95 arasında değiştiği belirlenmiştir. Çalışma konusu zeminlerin ön konsolidasyon gerilmesi ile likit limit değerleri arasında korelasyon katsayısına göre anlamlı istatistiksel ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the consolidation parameters and swelling properties of the clays outcroping in Cevizdere (Ünye, Ordu) were determined. The statistical relations between the consolidation parameters and plastic properties were tested by regression analysis. For this purpose, 19 disturbed and undisturbed soil samples were obtanied from the studied area, and tests such as natural water content, specific gravity, unit weight, liquid limit, plastic limit, hydrometer, wet sieve and oedemeter and XRD analysis were performed. The soil samples have 28% sand-sized, 38% silt-sized, and 34% clay-sized particles, and they have activity coefficient values between 0.941 and 2.206, according to the sieve analysis and hydrometer tests. According to the Wmax24-72 swelling tests, the samples have swelling pressure (SW) values varying between 23.27 and 75.95 N/cm2, and swelling percent (SP) values varying between 9.5 and 29.29. It is determined that the clay specimens have compression index (Cc) values varying between 0.189 and 0.625, re-compression index (Cr) values varying between 0.011 and 0.041, over-consolidation ratio (OCR) values varying between 4.16 and 95, and over-consolidation limit (𝜎'm) values varying between 142 and 492 kPa. A relation between pre-consolidation, compression index and liquid limit values of the soil samples were determined.