Yapay sinir ağları ve sinirsel bulanık ağlar ile insan kaynaklarında performans yönetimi modellenmesi
Performance management modelling with artifical neural network and fuzzy neural network in human resources
- Tez No: 322637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV TAŞKIN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsan Kaynakları yönetimi işletmelerde son dönemde hızla artan bir değer haline gelmiştir. Özellikle İnsan Kaynakları konularından çalışanların performanslarının değerlendirilmesi hem şirketin İnsan Kaynakları stratejilerini belirlemesinde hem de çalışanların gelecekteki kariyer planlarını belirlemede oldukça önemli bir rol oynamaktadır.Bu tez çalışması kapsamında öncelikle İnsan Kaynakları Yönetiminden ve bu yönetimi oluşturan alt unsurlardan bahsedilmiştir. Sonrasında insan kaynaklarını oluşturan unsurlardan performans değerlendirme ele alınarak detaylıca incelenmiştir. Performans değerlendirme yöntemlerinden ortaya çıkan problemlere kadar bütün süreçlere değinilmiştir.Literatür kısmı incelendikten sonra tezin uygulama kısmında kullanılacak olan Yapay Sinir Ağı Yöntemi anlatılmıştır. Bu bölümde Yapay Sinir Ağlarının yapısı ve farklı modelleri ele alınmıştır. Son bölümde ise bahsedilen yapay sinir ağları ile şirket verileri kullanılarak bir uygulama yapılmıştır. Yapılan uygulamalarda Bulanık Sinir Ağ metodu Yapay sinir Ağı ve Regresyon methotlarından daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
Human Resources Management is one of the raising values for today?s competitive firms. Especially, the subject of Employee?s Performance Evaluation plays a big part in Human Resources Management by not only determining HR Strategies but also identifying employees? future career plans.In this study, Human Resources and sub-headings of Human Resources Management has explained Then, Performance Evaluation which is one of the most important topic of HR Management has been examined in detail. In this examination, Performance Evaluation Methods and the problems that occur while using this methods has indicated.After literature review, the Artificial Neural Network methods are discussed. In this Section artificial neural networks structure and types of ANN has been introduced. In last section, the introduce ANN and firm?s data has been used in an implementation. In this implementation Neuro Fuzzy gave the best result among the other methods.