Mevsimsel değişimlerde GPS konum doğruluğunun araştırılması
Investigation of GPS positioning accuracy during the seasonal variations
  1. Tez No: 322653
  2. Yazar: MELİK ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, farklı mevsimlerde gerçekleştirilen GPS ölçüleri ile belirlenen nokta konum doğruluğunun araştırılması amaçlanmıştır. Nokta konum doğruluğu baz uzunluğuna ve oturum süresine bağlı olarak modellendirilmiş ve elde edilen sonuçların mevsimsel değişimi ile olan ilişkisi belirlenmiştir.Bu amaç doğrultusunda uygulama için Marmara Sürekli GPS Ağı'na (MAGNET) ait 12 GPS istasyonu ile IGS (International GNSS Service) ağında bulunan TUBI ve ISTA istasyonlarına ilişkin 2009 yılının her bir ayına ait 3 günlük GPS ölçüleri kullanılmıştır. ITRF 2005 koordinat sisteminde 6 ile 238 km aralığında değişen baz uzunluklarına ilişkin 24 saatlik GPS ölçüleri 12, 8, 6 ve 4 saatlik dilimlere bölünerek ayrı ayrı Bernese 5.0 akademik GPS yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir.Değerlendirmeler sonucu elde edilen günlük dengeleme sonuçları birleştirilerek elde edilen standart sapma değerleri, faz başlangıç belirsizliği istatistikleri, korelasyon istatistikleri ile mevsimsel etkiler, baz uzunluğunun ve oturum süresinin elde edilen konum doğruluğu üzerine olan etkisi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the accuracy of GPS (Global Positioning System) positioning that determined by GPS measurements carried out during the seasonal variations. The observations have been analysed to determine how the accuracy of derived relative positions of GPS stations depends on the baseline length, the duration of observing session during the seasonal variations.For this purpose, GPS data sets of 12 MAGNET (Marmara Continuos GPS Network) stations, ISTA and TUBI IGS (International GNSS Service) stations were selected three days of each months in 2009. GPS observations were constrained by fixing the ITRF 2005 reference frame and were selected to form 13 baselines varying from 6 to 238 km. Each days of 24h GPS data were subdivided into mutually non-overlapping 12h, 8h, 6h and 4h sessions and were processed using the Bernese 5.0 GPS software.The RMS values was obtained combining with the results of the repeability values of the days? adjustments, ambiguity statistics, corelation statistics , seasonal effects duration effects on the accuracy of coordinate components were analyzed.