Katı atık düzenli depolama sahalarında depo gazı tahmin modellerine alternatif model geliştirilmesi
Alternative model for prediction of landfill gas from sanitary landfills
  1. Tez No: 322652
  2. Yazar: HAMDİ MURAT ÇETİNDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BESTAMİN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Artan katı atık miktarına bağlı olarak, düzenli depolama sahalarının tüm dünyada yaygınlaşması ile birlikte bu sahalarda oluşacak metan gazının tahmini, gerek sera gazı etkisi ve gerekse bu sahalar için yapılacak proje yatırımları yönünden oldukça önemli bir basamak haline gelmiştir. Bir projenin başlangıcı esnasında yapılan gerçeğin çok altındaki tahminler, sonradan düzeltilmesi çok zor sonuçlar doğururken, gerçeğin çok üzerindeki tahminler ise yatırım maliyetini bir hayli arttırmakta ve büyük miktarlarda zararlara sebebiyet vermektedir. Oluşacak depo gazının hesaplanması amacıyla yaygın olarak belli başlı modeller kullanılmaktadır. Bu modeller standart özellikteki sahalar için görece olarak gerçeğe yakın sonuçlar verirken, spesifik özellikleri bünyesinde barındıran bir çok örnek için doğru sonuçları verememektedir.İstanbul'da iki adet düzenli depolama sahası mevcuttur. Odayeri düzenli depolama tesisi Avrupa'nın en büyük katı atık depolama tesisi olup 1995 yılında faaliyetine başlamıştır ve şu ana kadar yaklaşık 39 milyon ton katı atık depolanmıştır. Asya yakasındaki Kömürcüoda tesisi de 1995 yılında faaliyetine başlamış, şu ana kadar yaklaşık 15 milyon ton katı atık depolanmıştır. Her iki sahadaki elektrik üretim tesisleri ise 2009 yılı içinde devreye alınmışlardır.Her iki saha içinde, proje öncesinde çalıştırılan modeller ile elde edilen sonuçlar gerçek saha sonuçları ile uyuşmadığından alternatif bir model oluşturma ihtiyacı doğmuştur. Matematiksel modelin oluşturulması esnasında Odayeri tesisine ait verilerden yola çıkılmış, oluşturulan model Kömürcüoda tesisi için çalıştırılmıştır. Oluşturulan modelin hem standart özellikteki sahalar, hem de İstanbul Asya ve Avrupa yakasındaki iki tesis için doğru sonuçlar vermesi amaçlanmış, elde edilen verilerin hem Odayeri Düzenli Depolama Sahası hem de Kömürcüoda Düzenli Depolama Sahası verileri ile uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing trend of waste generation and sanitary landfills worldwide, assumption of landfill gas (LFG) which is generated in these landfills is coming to prominence by regarding green house effects of LFG and LFG to energy projects. When under estimations of LFG cause failure of projects, over estimations causes unnecessary invesments which effects directly to the project budget. For prediction of LFG which is generated in lanfills some common models are in use. These models give consistent result for convential sanitary landfills. But, if landfill consists some site specific characteristic such as different storage methods and waste streams, results fall short of real situation.Istanbul has two sanitary landfills in European and Asian sites. Odayeri sanitary landfill which is the biggest sanitary landfill in Europe has been operated since 1995 and 30 million tons of waste has been landfilled so far. Kömürcüoda sanitary landfill site has been operated since 1995 in Asian site and 15 millons tons of waste has been landfilled so far. LFG to energy project has been installed in 2009 for both of the sites.After the over assumptions of models which was used before the project was noticed, it was needed to alternative model which consist all site specific characteristics of both landfill sites. New model is based on Odayeri sanitary landfill datas and it is tested with Kömürcüoda sanitary landfill actual datas.It is aimed that new model will be useful both conventional sanitary landfills and specific landfills such as Odayeri and Kömürcüoda.