Medikal Atıklardan TiO2 Üretimi, Modifikasyonu ve Uygulama Alanlarının Belirlenmesi
Production of tio2 from medical waste scraps, modification and determining of application fields
- Tez No: 322683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMEN KALPAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
TiO2, başlıca pigment, adsorban, filtre, kaplama, yarı iletken, dielektrik malzemesi olarak kullanılır. Son yıllarda, TiO2 fotokatalitik aktivitesi ile ve çevresel arıtmada uygulamalarındaki yüksek potansiyeli ile iyi bilinen bir yarıiletken haline gelmiştir. TiO2 çoğunlukla anatas, rutil ve brokit fazlarında bulunmaktadır. bu tez çalışmasında Farklı uygulama alanlarını incelemek için öğütme prosesleri ile TiO2 (rutil) üretimi araştırılmıştır.TiO2 rutil tozları bilyalı öğütme ve tavlama metodları ile birlikte üretilmiştir. Tozlar Ti6Al4V atık talaşlarından 1.5, 3, 6 ve 15 saat SPEXTM ile paslanmaz hazne ve bilyalar kullanılarak elde edilmiştir. Öğütme prosesinden sonra, tozlar 600 oC, 700 oC ve 1000 oC'de farklı sürelerde tavlanmıştır. Öğütülmüş numunelerin Mikroyapısal analizleri, ve termal karakteristikleri XRD metodu, Termal gravimetrik analiz yöntemi ve Taramalı elektron mikroskubu ile gerçekleştirlimiştir. Tavlanmış tozların partikül dağılımları Malvern mastersizer partikül analizcihazı ile ölçülmüş ve sonuçlar raporlanarak tartışılmıştır.TiO2 üretiminden sonra, Kullanım alanı belirlemek için 1. Bölüm çalışmaları olarak Yüksek enerjili bilyalı öğütme ile Fe kullanılarak Fe dop edilmiş TiO2 hazırlanmıştır. Yapısal analizi ve fotokatalitik özellikleri incelenmilştir. TiO2 katalizi ve UV ışını ile etkileşimi soınucu fotodegradasyonu sağlanan Basic Yellow 28 boyar maddesi tekstil boyası olarak yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bölüm 1 çalışmasının amacı ise Fed op edilmiş TiO2 varlığında UV ışını ile uyarılmış BY28 çözelitisnin fotokatalitik parçalanmasının araştırılmasıdır. Bölüm 1 çalışmaları üretilen malzemenin fotokatalitik degradasyona uygun olmadığını göstermiştir ve Bölüm 2 çalışmaları üretilen TiO2 nin diğer bir kullanım alanı olarak Al2TiO5 seramik malzemesi üretimini kapsamaktadır. Sonuçlar üretilen TiO2 ile elde edilen Al2TiO5 in ticari Al2TiO5 e göre alternatif olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
TiO2 is mainly applied as pigments, adsorbents, filters, coatings, semiconductors, and dielectric materials. In recent years, TiO2 has been well known as a semiconductor with photocatalytic activities and has a great potential for applications such as environmental purification. TiO2 exists mostly as rutile, anatase and brookite phases. Milling processes for production of TiO2 (rutile) have been investigated in this study for research different applications fields.TiO2 rutile powders were produced by using a combined method of ball milling and annealing. Powders were fabricated from waste Ti6Al4V chips by milling for 1.5h, 3h, 6h, and 15 h with SPEXTM Dualmill using stainless steel vial and balls. After milling process, powder samples were annealed at 600 oC, 700 oC and 1000 oC for different times under air. Microstructurel analysis, phase and thermal characterization of the milled powder samples were carried out by using X-Ray Diffraction Technique (XRD), Thermogravimetry/Differential Thermal Analyzer (DTA/TG) and Scanning Electron Microscope (SEM). Particle size of the annealed powders were measured by using Particle Analyzer (Malvern Mastersizer) and these results are reported and discussed.After production of TiO2 powders, Fe-doped TiO2 was prepared by high-energy ball milling using Fe powders as the starting material in Part 1 to determine the application field. The structure and photocatalytic behaviours were examined respectively. Basic Yellow 28 [(BY 28) C12H27N3O5S] commonly used as a textile dye, could be photocatalytically degraded using TiO2 as catalyst and irradiated by UV lamp. The aim of the study in Part 1 is to investigate the photocatalytic decomposition of textile dye Basic Yellow 28 in the presence of Fe doped TiO2 irradiated by the UV light. Part 1 studies showed that the produced materials are not suitable for photocatalytic degradation of BY28 and Part 2 studies were investigated for another TiO2 application as Al2TiO5 ceramic. Results indicate that produced TiO2 could be used as Al2TiO5 ceramic material instead of commercial Al2TiO5 in industry.