Tescilli haşhaş (Papaver somniferum L.) çeşitlerinde su stresinin antioksidant enzimler üzerine etkisi
Effects of water stress on antioksidant enzymes in registered poppy (Papaver somniferum L.) varieties
- Tez No: 322708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Haşhaş (Papaver somniferum L.) Papaveraceae familyasında yer alan tıbbi öneme sahip alkaloitleri içermesinden dolayı ticari önemi olan bir bitkidir. Su stresi, bitkiyi tüm gelişim sürecinde etkileyen en önemli çevresel faktörlerden biridir. Bu çalışmada, üç farklı su stresi seviyesinin (hafif, orta ve şiddetli) P. somniferum L. üzerine olan etkisi araştırılmıştır.5 ay süresince yetiştirilen 17 tescilli haşhaş çeşidinde su stresi uygulamasının, katalaz (CAT), peroksidaz (POD), askorbat peroksidaz (APX) gibi antioksidan enzimlerin aktiviteleri araştırılmıştır. Çalışılan 17 çeşide ait hafif su stresi (%80) uygulamaları, CAT, enzimi aktivitesini kontrole göre önemli ölçüde, APX ve POD enzim aktivitelerinde değişmelere neden olmuştur. Orta (%40) şiddette su stresine maruz bırakılan çeşitlerde CAT aktivitesinde artma POD enzim aktivitesinde azalmaya, APX aktivitesinde değişmeye sebep olmuştur. Yüksek şiddette (%20) su stresine maruz bırakılan çeşitlerde APX ve CAT enzim aktivitesinde artmaya neden olurken POD aktivitesinde azalmaya neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Oppium poppy (Papaver somniferum L.) belongs to Papaveraceae family and it is a commercial plant because of its medically important alcoloid contents. Water stress is one of the environmental factors that affect the plant in all of the development stages. In this study, the effects of three different water stres levels (light, medium, severe) on P. somniferum L. were investigated.The water stress was applied to 17 registered poppy varieties that were grown for 5 months. The effects of water stress were investigated on the activities of antioxidant enzymes such as catalaz (CAT), peroxidase (POD) and ascorbate peroxidase (APX). Light water stress (80%) application caused significant changes in CAT, and led to changes in APX and POD enzyme activities compared to control. Medium water stress (40%) application caused an increase in CAT activity, a decrease in POD activity and a change in APX activity. In varieties subjected to severe water stress (20%) application, there was an increase in APX and CAT activities, while there was a decrease in POD activity.