Tescilli haşhaş (Papaver somniferum L.) çeşitlerinde tuz stresinin antioksidant enzimler üzerine etkisi
The effects of salt stress on antioxidant enzymes in registered poppy (Papaver somniferum L.) cultivars
  1. Tez No: 322749
  2. Yazar: HASAN DURUKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Papaver somniferum L. ülkemizde ticari olarak yetiştirilen önemli bir tıbbi bitkidir. Tuz stresine maruz kalan bitkilerde serbest radikallerin miktarı artmaktadır. Bitkilerde bulunan antioksidan enzimler ise bu radikalleri temizlemektedir. Bu araştırmada, ülkemizde yetiştirilen tescilli haşhaş (Papaver somniferum L. ) çeşitlerinde sera koşullarında 5 ay süresince yetiştirilen 17 tescilli haşhaş çeşitine 50 mM, 100 mM, 150 mM ve 200 mM konsantrasyonlarında tuz stresi uygulanmış bu uygulamaların katalaz (CAT), peroksidaz (POD), askorbat peroksidaz (APX) enzimleri üzerine etkileri ile kapsüllerin boyu, çapı, kapsül ağırlığı ve tohum ağırlığında meydana gelen değişimlere etkisi incelenmiştir. 50 mM, 100 mM, 150 mM tuz stresinde bitki çeşitlerinde genel olarak CAT ve POD enzim aktivitelerinde azalmalar gözlenirken, 200 mM tuz stresinde ise POD enzim aktivitesinde artış belirlenmiştir. 50 mM ve 150 mM tuz stresinde APX aktivitesinde genel olarak azalmalar gözlenmiş, 100 mM ve 200 mM tuz stresi uygulamalarında ise APX enzim aktivitesinde artmalar belirlenmiştir. Tuz stresi uygulanmış çeşitlerin kapsüllerinin boyu, çapı, ağırlığı ve tohum ağırlığı ise genel olarak azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Papaver somniferum L. is an important medicinal plant grown in our country. The amount of free radicals in plants subjected to salt stress increases. Antioxidant enzymes present in plants remove these radicals. In this work, salt stress concentrations of 50 mM, 100 mM, 150 mM and 200 mM were applied to 17 registered poppy (Papaver somniferum L.) cultivars grown under greenhouse conditions for 5 months and the effects of these applications were investigated on enzymes catalase (CAT), peroxidase (POD) and ascorbate peroxidase (APX), as well as on changes in capsule length and circumference, capsule weight and seed weight. In 50 mM, 100 mM, 150 mM salt stresses, CAT and POD enzyme activities in general decreased; while in 200 mM, POD enzyme activity increased. In 50 mM and 150 mM salt stresses, APX activity in general decreased; whereas in 100 and 200 mM, APX enzyme activity increased. In cultivars subjected to salt stress; capsule length, circumference and weight and seed weight decreased in general.