Konya Yunak koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek silajlık mısır (Zea mays L.)çeşitlerinin verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi
Determınatıon of yıeld and yıeld traıts of slage maıze (Zea mays L.) varıetıes grown as second crop under the Konya /Yunak ecological conditions
  1. Tez No: 322710
  2. Yazar: YAVUZ BALMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma Konya İli Yunak ilçesi ekolojik koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek silajlık mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2010 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Çalışmada bitki materyali, olarak bir adet kompozit olmak üzere (Karadeniz Yıldızı) ve onüç adet hibrit mısır çeşidi (Homeris, Luce, Konsür, Dk626, Adv2898, Prisca, Truva, Simon, Bolson, Hido, Turtop, Samada07 ve Mataro) kullanılmıştır. Araştırma Tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada yaprak sayısı, bitki boyu, koçan verimi, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, stover verimi, tepe püskülü çıkarma süresi, koçan püskülü çıkarma süresi, tüm bitki ham protein oranı, ADF (Asid deterjan lif) ve NDF (Nötral deterjan lif) oranlarına ilişkin veriler alınmıştır.Çeşitlerin, bitki başına yaprak sayısı 12,33-14,68 adet, bitki boyları 209,7-274,17 cm, koçan verimi 916,7-2452,4 kg/da, yeşil ot verimi 3576,2-5047,6 kg/da, kuru madde verimi 1242,7-1725,9 kg/da, stover verimi 916,66-1601,19 kg/da, tepe püskülü çıkarma süresi 60-68 gün, koçan püskülü çıkarma süresi 63-71 gün, tüm bitki ham protein oranı % 5,11-11,16, ADF (Asid deterjan lif) % 31,25-43,29 ve NDF (Nötral deterjan lif) % 57,50-73,85 olarak değişiklik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2010 vegetation period to determine yield and yield traits of Slage Maize (Zea mays L.) varieties grown as a second crop in the ecological conditions of Konya/Yunak. In the study one variety of composite maize (Karadeniz Yildizi) and 13 varieties of hybrid maize (Homeris, Luce, Konsur, DK626, ADV2898, Prisca, Truva, Simon, Bolson, Hido, Turtop, Samada07 and Mataro) were used as plant materials. The experiment was designed with ?Randomized Complete Blocks Designed? with 3 replications. In the study number of leaf, plant heigh, ear yield, herbage yield, dry matter yield, stover yield, taselling period, silking period, crude protein ratio, ADF (Acid detergent fiber) and NDF (Nötr detergent fiber) were determined.Varieties, number of leaf per plant from 12,33 to 14,68, Plant heigh from 209,7 to 274,17 cm, ear yields from 916,7 to 2452,4 kg/da, herbage yield from 3576,2 to 5047,6 kg/da, dry matter yield from 1242,7 to 1725,9 kg/da, Stover yield from 916,66 to 1601,19 kg/da, taselling period from 60 to 68 days, silking period from 63 to 71 days, crude protein ratio from 5,11 to 11,16 %, ADF (Acid detergent fiber) from 31,25 to 43,29 % and NDF (Nötr detergent fiber) from 57,50 to 73,85 %.