Tokat'ta fasulye ve sırık domatesin alternatif yetiştirme sistemlerinin agronomik ve ekonomik açıdan karşılaştırılması
Comparison of alternative cultivation methods of indeterminate tomato and bean in terms of agronomic and economic in Tokat
- Tez No: 322736
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİF GEBOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Tokat koşullarında domates yetiştiriciliğinin geç dönemde yapılmasının verim ve domatesin pazar fiyatları üzerine etkisi araştırılmıştır. Domates fideleri 1 Temmuz, 10 Temmuz ve 20 Temmuz olmak üzere 3 farklı dönemde dikilmiştir. Bitkiler tek gövdeli, iki gövdeli ve 3 gövdeli olmak üzere 3 farklı şekilde askıya alınmıştır. Tek gövdeli bitkilerde 5. ve 6. salkımdan sonra, iki gövdeli bitkilerde 4. ve 5. salkımdan sonra ve üç gövdeli bitkilerde 3. ve 4. salkımdan sonra uç budaması yapılmıştır. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür.Hasatlar 6 Eylül 2011 tarihinde başlamış ve 14 Ekim 2011 tarihinde tamamlanmıştır. Ayrıca domates yetiştiriciliğinden önce Gina, Volero, Mb07 ve Sarıkız bodur fasulye çeşitleri 1 Nisan, 10 Nisan ve 20 Nisan tarihlerinde tohum ekimi yapılarak denenmiştir.Domateste en yüksek verim 1 Temmuz dikim zamanında, 2 gövdeli sistemde ve 5. salkımdan sonra uç alımı yapılmış bitkilerden elde edilmiştir (135,97 ton/ha). Pazarlanabilir verim, meyve sayısı ve meyve ağırlığı; gövde sayısı, salkım sayısı ve dikim tarihine göre istatistiksel olarak önemli farklılıklar göstermiştir. Domateslerde hasat tarihi geciktikçe fiyatlar yükselmiştir. Geleneksel yetiştiriciliğe göre domatesin geç dönemlerde yetiştirilmesi daha ekonomik bulunmuştur. Bodur fasulye denemesinde ise Sarıkız ve Gina çeşitleri en yüksek performansı göstermiş ve en yüksek verim 1,40 ton/da olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of late cultivation on yield and market prices of indeterminate tomato (variety of Yigit F1) in Tokat. Tomato seedlings were planted on July 1, July 10 and July 20, 2011. Plants were trained as (1) single stem, (2) double stems and (3) three stems. Apex pruning were done after 5th and 6th flower cluster on single stemmed plants, 4th and 5th flower cluster on double stemmed plants and 3rd and 4th flower cluster on three stemmed plants. The experimental design for the statistical analysis was a split-plot with three replications. Harvests were began at September 6, 2011 and completed October 14, 2011. In addition, four dwarf bean varieties, named Gina, Volero F1, Mb07 and Sarikiz, were tested before tomato cultivation. Bean seeds were sown at three different dates, April 1, April 10 and April 20.The highest tomato yield were obtained from double stem and pruned after 5th cluster plants on July 1 (135.97 ton/ha). The marketable yield, fruit number and fruit weight were statistically affected by stem number, cluster number and planting date. Tomato fruit prices have been increased when harvest date was late. Late tomato cultivation was more profitable than conventional cultivation. In the study, Sarikiz and Gina bean varieties had highest performance. The highest bean yield was obtained about1.40 ton/da.