Kuzey geçit bölgesinde yer alan illerden (Amasya, Çorum, Tokat ve Yozgat) toplanan nohut populasyonlarının Antraknoz Hastalığı (Ascochyta rabiei (PASS.) Labr.)'na karşı reaksiyonlarının belirlenmesi
Determination of reaction of chickpea land races, collected from the cities (Amasya, Çorum, Tokat and Yozgat) located central-north intersectional region of Turkey, to Ascochyta Blight(Ascochyta rabiei (Pass.) Labr.)
- Tez No: 322757
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma nohut yanıklığı hastalığı etmeni Ascochyta rabiei'ye karşı dayanıklılık kaynaklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda farklı lokasyonlardan toplanan 91 yerel nohut genotipinin 2009 üretim sezonu içinde tarla ve büyütme kabini koşullarında Ascochyta yanıklığına reaksiyonları test edilmiştir. Hassas çeşit olarak Canıtez kullanılmıştır. Hastalık değerlendirmeleri kontrollü şartlarda 21. gün, tarla koşullarında ise çiçeklenme başlangıcı ve bakla doldurma dönemi olmak üzere iki farklı dönemde olmak üzere 1-9 skalasına göre iki kez yapılmıştır. Ascochyta yanıklığına karşı reaksiyonları açısından genotipler arasında istatistiki olarak önemli düzeyde fark olduğu belirlenmiştir. Hem tarla ve hem de saksı denemesi sonuçları genotipler arasında hastalığa karşı yüksek düzeyde bir dayanıklılığın bulunmadığını göstermekle birlikte, genotipler populasyon olduğu için bazı bitkilerin hiç hastalık belirtisi göstermeyerek yüksek düzeyde dayanıklı olduğu gözlenmiştir. Bu durum genotiplerin kendi içinde yüksek düzeyde varyasyona sahip olduğunu göstermektedir. Bu şekilde reaksiyon gösteren bitkilerin tohumları ayrı hasat edilerek ileride değerlendirilmek üzere muhafaza edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify sources of genetic resistance against chickpea blight caused by A. rabiei. For this purpose, 91 chickpea land races of different origins were evaluated in both field and growth chamber conditions during 2009 growing seasson. Standart cultivar was used as a reference, Canitez (susceptible). Disease severity scoring was conducted on a 1?9 rating scale 21 days after inoculation in growth chamber test and at flowering and pot filling stages in field tests. Analysis of variance (ANOVA) test showed a significant difference among the chickpea landraces in ascochyta blight resistance at P = 0.05. None of the chickpea land races was highly resistant to the pathogen in growth chamber and field conditions. However, some of the land races resulted in a particular plant to exhibit no disease symptoms, indicating that the variation within chickpea land races was high. Therefore, seeds of this plant were harvested separately and preserved for further evaluations.