Yalvaç kestanelerinini (Castenea sativa Mill.)seleksiyonu
Selection of chestnuts (Castanea sativa Mill.)grown in Yalvac district Türkey
- Tez No: 322758
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma 2010-2011 yılları arasında, Isparta ili Yalvaç ilçesi kestanelerinin seleksiyon yoluyla ıslahı amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 2010 yılında, bölgede meyve veren ağaçların tamamı seçilerek 46 tip numaralandırılmıştır ve meyve örnekleri alınmıştır. Meyve ağırlığı 10 g altında olan tipler elenmiştir. Araştırmada seçilen tiplerde 2 yıl veri ortalamalarına göre; meyve ağırlığı 10,26-22,32 g, meyve iriliği 97,47-44,80 adet/kg, meyve eni 16,92-25,91 mm, meyve boyu 26,80-42,47 mm, meyve yüksekliği 27,74-39,73 mm, meyve şekil indeksi 0,57-0,73 ve kabuk kalınlığı 0,26-1,01 mm arasında tespit edilmiştir. Seçilen tiplerde ortalama protein oranı % 3,69-7,06, toplam yağ miktarı %1,32-4,52 ve kül miktarı ise %0,85-1,94 arasında bulunmuştur. Araştırmada tartılı derecelendirme yöntemi dikkate alınarak yapılan seçimle, erkencilik yönüyle 32 IY 01 (660), 32 IY 21 (650), 32 IY 42 (635), 32 IY 17 (630) nolu tipler, normal mevsim yönüyle 32 IY 17 (565), 32 IY 09 (530) ve 32 IY 42 (530) kestane şekerine uygunluk yönüyle ise 32 IY 17 (565), 32 IY 27 (535) ve 32 IY 42 (530) nolu tipler ümitvar tipler olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to select superior genotypes of chestnut from Isparta Yalvaç province. In this study all of the efficient genotypes was selected and 46 genotypes was numbered. First 24 genotypes which are under 10 grams are eleminated. According to average of 2 years, nuts weights, the number of fruits per kilogram, nut width, nut length, nut height and nut shell thickness were ranged from 10,26 to 22,32 g, 97,47 to 44,80 per/kg, 26,80 to 42,47mm,16,92 to 25,91 mm; 27,74 to 39,73 mm and 0,26 to 1,01 mm, respectively. The range of costituents were as fallows: ash %0,85 to 1,94; crude protein %3,69 to 7,06; crude fat %1,32 to 4,52. For earlyness 32 IY 01 (660), 32 IY 21 (650), 32 IY 42 (635), 32 IY 17 (630), normal seasonal 32 IY 17 (565), 32 IY 09 (530) ve 32 IY 42 (530) and suitability for candied chestnut 32 IY 17 (565), 32 IY 27 (535) ve 32 IY 42 (530) genotypes were determined as hopefull according to weight ranked method.