Farklı toprak işleme yöntemleri ve bitki sıklığının sonbahar dönemi karnabahar yetiştiriciliğinde bitki gelişimi, verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effects of different soil tillage methods and plant densities on growth, yield and quality charecteristics of cauliflower in autumn
  1. Tez No: 275585
  2. Yazar: SEDA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİF GEBOLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Tokat'ta buğday hasadından sonra ikinci ürün olarak karnabahar yetiştiriciliğinde toprak işleme yöntemlerinin, farklı dikim sıklıkları ve çeşitlerin toprak özellikleri ile karnabaharın verim, kalite ve bitkisel özelliklerine etkisini belirlenmek maksadıyla yürütülmüştür. Denemede, geleneksel toprak işleme, azaltılmış toprak işleme ve toprak işlemesiz uygulama olmak üzere 3 farklı toprak işleme uygulaması karşılaştırılmıştır. Sıra arası 70 cm alınmış ve 3 farklı sıra üzeri mesafe (30 - 45 ve 60 cm) kullanılmıştır. Çalışmada Barcelona, Bonny ve Deltiz çeşitleri bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre yürütülmüştür. Deneme sonrası toprak nem içeriği, geleneksel ve azaltılmış toprak işleme uygulamasına göre sürüm yapılmayan toprakta daha yüksek çıkmıştır. Verim, kalite ve bitkisel özellikler bakımından Barcelona çeşidi Bonny ve Deltiz çeşitlerinden daha üstün bulunmuştur. Denemede dikimden hasada kadar geçen süre 97,00 ? 132,67 gün; bitki boyu 26,90 ? 35,70 cm; yaprak sayısı 19,42 ? 33,60 adet; pazarlanabilir taç ağırlığı 416,69 ? 1487,32 g ve pazarlanabilir verim 5,27 ? 34,70 t/ha arasında değişmiştir. Verim ve diğer bitkisel özellikler bakımından en iyi sonuç toprak işlemenin yapılmadığı uygulamalardan elde edilirken, bunu sırasıyla azaltılmış toprak işleme ve konvansiyonel toprak işleme izlemiştir. Çalışmada en ideal dikim sıklığı 70 X 60 cm bulunmuştur. Yapılan çalışma, bölgemizde buğday hasadını takiben toprak işlemesi yapılmadan anıza yapılacak karnabahar ekiminin verim, kalite ve bitkisel özellikler yanında toprak özelliklerinede olumlu katkı yapılabileceğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of tillage methods, plant densities and genotypes on soil properties and yield, quality and plant characteristics of cauliflower grown as the second crop after wheat in Tokat conditions. Conventional, reduced and no tillage methods were compared. Distance between rows was 70 cm and intra row spacing?s in a single row were 30 cm, 45 cm and 60 cm, respectively. Barcelona, Bonny and Deltiz cultivars were used as genotypes. The experiment was conducted on split-split plots with randomized complete block design. Moisture content of soils in no-till plots was higher at the end of the experiment compared with conventional and reduced tillage methods. Barcelona cultivar yielded the best results as compared to Bonny and Deltiz cultivars. Vegetation period from planting to harvest ranged from 97,00 to 132,67 days; plant height from 26,90 to 35 ? 70 cm; leaf number from 19,42 to 33,60; marketable head weight from 416,69 to 1487,32 g and marketable yield from 5,27 to 34,70 t/ha. The planting density in 70 X 60 cm plant spacing might be considered optimum in Tokat Ecological conditions to obtain high yield and better plant characteristics. The results indicated that the best result in terms of yield and other plant characteristics were obtained from no tillage application and followed by, reduced and conventional tillage, respectively.