Türkiye'de uygulanan tarımsal desteklerin üretici açısından değerlendirilmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Evaluation of agricultural producers in turkey supports ( example of Kahramanmaraş city)
  1. Tez No: 322783
  2. Yazar: MUSTAFA GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİSTAN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de uygulanan tarımsal desteklemelerin durumu incelenmiş ve üretici bazında bir analiz yapılmıştır. Bu çalışmada Kahramanmaraş İli Merkez İlçeye bağlı 11 köyden 177 üreticiye anketler yapılmıştır. Tarımsal desteklerin üreticilere yansımaları, üreticilerin beklentileri, sorunları, desteklerden yararlanan ve yararlanmayan üreticilere olan yansımaları değerlendirilmiştir.Çalışmada, Kahramanmaraş'ta anket yapılan 177 üreticiden 130'unun tarımsal desteklemelerden yararlandığı 47'sinin ise yararlanmadığı tespit edilmiştir. Üreticiler genel olarak nakit destekleme ödemeleri yerine girdi ( mazot, gübre vb.) fiyatlarında indirim sağlanmasını istemektedir. Ürünlerin değerinde pazarlanamaması üreticilerin önemli bir sorunudur. Üreticilerin birliklerinin kurulmasına yönelik desteklenmesi, ürünlerin değerinde pazarlanması sorununun çözümünde önemli bir faktör olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, agricultural subsidies are analyzed and implemented in Turkey, an analysis was conducted on the basis of the manufacturer. In this study, surveys were made 177 producers in 11 villages center district connected of Kahramanmaras Province. Reflections of the producers of agricultural subsidies, manufacturers' expectations, problems, benefiting from support from the producers and not benefit from the reflections were evaluated.In the study, 130 of them 177 manufacturers surveyed in Kahramanmaras benefit from agricultural subsidies, in 47 of them can not utilize subsidies have been identified. Manufacturers in general input instead of cash support payments (fuel, fertilizer, etc.). wants to provide discount prices. Worth of products to market is an important issue of manufacturers. Support for the establishment of associations of producers is worth of products thought to be an important factor in solving the problem of marketing.