Esnek topolojik yapılar
Soft topological structures
  1. Tez No: 322784
  2. Yazar: SERKAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak esnek küme, esnek fonksiyon veesnek nokta ile ilgili temel tanım ve teoremler verildi. Dahasonra, bir esnek küme üzerinde esnek topoloji tanımlandı.Esnek topolojinin özellikleri detaylı bir şekilde incelendi.Esnek açık küme, esnek kapalı küme, esnek topolojilerinkarşılaştırılması, esnek baz, esnek topolojik alt uzay,esnek kümenin içi, esnek kümenin kapanışı, esnek süreklifonksiyon, esnek kapalı fonksiyon, esnek açık fonksiyon,esnek ayırma aksiyomları ve esnek kompakt uzaylartanımlandı. Son olarak esnek nokta yardımıyla esnek metriktanımlandı ve bazı topolojik özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, basic definitions and theorems of soft sets,soft function and soft point are introduced. Then, a softtopology is defined on a soft set. Properties of soft topologyis investigated in detail. Soft open set, soft closed set, comparableof soft topologies, soft base, soft sub topological space,interior of soft set, closure of soft set, soft continuousfunction, soft open function, soft closed function,soft separation axioms and soft compact spaces aredefined. Finally, based on soft point soft metric is definedand some topological properties of soft metric are investigated.