Modifiye edilen zirkonyum oksidin adsorpsiyon davranışlarının incelenmesi
The investigation of adsorption behaviour of the modified zirkonium oxide
- Tez No: 322800
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMRAN HİÇSÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Adsorpsiyon, sıvı atıklardan kimyasal kirleticilerin alımı için kullanılan en etkili yöntemleden birisidir. Bu çalışmada, adsorban olarak zirkonyum ?magnezyum esaslı kompozit hazırlanması amaçlanmıştır. NH4OH, Zr, Mg çözeltilerinin ve bir yüzey aktif madde olan heksadesiltrimetilamonyum bromür tuzu (HDTMA) çözeltisinin her biri farklı işlem sırasına göre ilave edilmesiyle Zr/Mg/HDTMA adsorbanları hidrotermal olarak sentezlenmiştir. Sentezlenen adsorbanların, SEM, EDS, TGA, XRD, BET ve zeta potansiyeli analizleri ile karakterizasyonları yapılmıştır. Sentezlenen adsorbanlardan en etkin olanı ön denemelerle ve karakterizasyonda elde edilen verilerin değerlendirilmesiyle seçilmiştir. Daha sonra, bu adsorbanın kesikli sistemde suluçözeltiden uranyumun adsorpsiyonla uzaklaştırılabilmesinde kullanımı araştırılmıştır. Çalışmada adsorpsiyona etki eden; çözelti pH'si , başlangıç uranyum konsantrasyonu, çalkalama süresi ve sıcaklık gibi parametreler incelenmiş; dağılım katsayıları (Kd) ve adsorpsiyon verimleri (%) hesaplanmıştır. Adsorpsiyonun karakterizasyonunu yapabilmek için Langmuir ve Freundlich modellerine uygunluğu incelenmiş, sıcaklık verilerinden standart entalpi değişimi (?Ho), standart serbest entropi ?Sove standartserbest enerji ?Gogibi termodinamik veriler hesaplanmıştır. Sonuçlar adsorpsiyonun Langmuir ve Freundlich izotermlerine uyduğunu, endotermik, kendiliğinden ve istemli olduğunu göstermektedir. Geri kazanım işlemlerinde farklı konsantrasyonlarda CH3COONa, NaHCO3, NH4NO3, NH4Cl ve H2SO4 kullanılmıştır. Uranyumun geri alınmasında Zr/Mg/HDTMA- 6 için en iyi desorpsiyon sonuçları 0,01 M H2SO4 ile % 85 ve 0,05M NaHCO3 ile % 80 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adsorption methot is one of the most effective methods used for the purchase of chemical contaminants in liquid wastes.In this study, the adsorption of uranium from aqueoussolutions was studied by using Zirconium - Magnesium based composite adsorbents. By adding NH4OH, Zr, Mg solutions and as a cationic surf actant hexadecyltrimethylammonium bromide salt(HDTMA) to each other in different order, Zr/Mg/ HDTMA adsorbents have been synthesized using hydrothermal method. The characterizations of the synthesized adsorbents have been carried out through SEM, EDS, TGA, XRD, BET and Zeta potential analyses. Most effective synthesizedadsorbent was selected according to evaluation of data which were obtained from preliminary experiments. Then, adsorptionof uranium from aqueous solution on composite in a batch system has been studied by an adsorption technique. The parameters such as solution pH, initial uranium concentration, contact time and temperature that affect adsorption were investigated. Addition, distribution coefficient (Kd) and adsorption efficiencies (%) were calculated. In order to identify the adsorption process, adsorpti on data were applied by Langmuir and Freundlich isotherm models and thermodynamic parameters such as ?H, ?So and ?Gowere calculated by using temperature data. The results showed that the adsorption of uranium was described as isotherms of Langmuir monolayer and Freundlich types,endothermic, spontaneous and favorable.Different concentrations of CH3COONa, NaHCO3, NH4NO3, N H4Cl and H2SO4were used to desorption processes. The best desorption results for Zr/Mg/HDTMA- 6 were obtained as of 85 % and 80 % with and 0.05 M H2SO4 solution and 0,05M NaHCO3solution, respectively.