Ege Bölgesi'nden çıkarılan süstaşlarının karakteristik ve optik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of characteristic and optical properties of gemstones from the Aegean Region
  1. Tez No: 322801
  2. Yazar: MEHMET İSMAİL KATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Ege Bölgesi'nden çıkarılan bazı süstaşlarının karakteristik ve optik özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla akuamarin, almandin, dumanlı kuvars, mavi kalsedon, nefrit ve renksiz kuvars mineralleri seçilmiştir. 3x3x3 mm3 boyutlarında kesilen tüm örneklerin optik soğurma, termolüminesans (TL) ışıma eğrileri, ICP (İndüdtif çiflenmiş plazma) element analizleri ve FT-IR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) ölçümleri alınmıştır. Termolüminesans ölçümleri öncesinde, süstaşlarının üzerindeki doğal radyasyon etkisini silmek amacıyla, örnekler ısıtılmıştır. Farklı dozlarda X ve ß- ışınına maruz bırakılan örneklerin 50-400 oC sıcaklık aralığında TL spektrumları alınmıştır. Ayrıca incelenen örneklerden biri olan akuamarin minerali için bahsedilen ölçümlerin dışında taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve X-ışını kırınımı (XRD) analizleri yapılmış, böylelikle akuamarin hakkında detaylı bir inceleme elde edilmiştir.SEM fotoğraflarıyla da hegzagonal yapıya sahip olduğu görülen akuamarin minerali ile alınan TL spektrumunda 105 oC de bir TL piki elde edilmiştir. Alınan optiksel soğurma spektrumunda ise akuamarinin 450, 510 ve 610 nm de üç tane soğurma bandına sahip olduğu görülmüştür.Yapılan literatür çalışmasına göre, ülkemizden çıkarılan süstaşlarının termolüminesans ve optik soğurma özelliklerini içeren bir envantere rastlanmamıştır. Bundan dolayı bu çalışmanın böyle bir envanterin oluşturulmasına bir katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the characteristic and the optical properties of some gemstones obtained from the Aegean Region were examined. For this purpose; aquamarine, almandine, smoky quartz, blue chalcedony, nephrite and colorless quartz minerals were selected. Induced Coupled Plasma (ICP) Before TL measurements, the samples were heated in order to erase the effect of natural radiation on gemstones. The samples exposed to different doses of X-ray and beta radiation were taken TL spectra in the range of 50-400 ° C temperature. Also, except for the optical absorption and TL measurements, scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffraction (XRD) analysis had been done for aquamarine which is one of the investigated mineral. Thus a detailed investigation about aquamarine were obtainedIt was obtained a TL peak at 105 oC for aquamarine which seem to be a hexagonal structure with SEM photographs.There are three absorption bands at 450, 510 and 610 nm in the absorption spectrum of aquamarine.According to the study of literature, It has not been found any inventory that included TL and optical absorption properties of gemstones obtained form our country.