Rubelit'in lüminesans ve optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of optical and luminescence properties of rubellit
- Tez No: 322804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Turmalin, çok çeşitli renk ve bileşime sahip oldukça kompleks bir silikat mineralidir. Bu çalışmanın amacı, USA (Kaliforniya)'da çıkartılan pembe turmalinin (Rubelit) termolüminesans (TL) ve katodolüminesans (CL) teknikleri kullanılarak lüminesans özelliklerinin ve optik soğurma spektrumlarının incelenmesidir. Lüminesans ölçümlerinden önce malzemenin EDX (Energy-Dispersive X-ray Spectroscopy) analizi yapılmış ve malzeme içerisindeki temel elementlerin ( Na, Al, Si, O) varlığı tespit edilmiştir. Oda sıcaklığında alınan CL ölçümlerinde çeşitli dalga boylarında geniş yayınlama bandları görülmekle birlikte açık olarak 525 nm ile 640 nm aralığında temel bir yayınlanma bandı gözlenmiştir. Örnekler yaklaşık 30 Gy/dk lık bir doz hızı ile ışınlandıktan sonra TL spektrumları 40-400 ? C sıcaklık aralığında ve 2 den 10 ? C/s kadar farklı ısıtma hızları kullanılarak alınmıştır. Alınan spektrumunda 158 ? C de ana bir ışıldama eğrisi gözlenmiştir. Bununla birlikte soğurma spektrumları ölçümlerinde ise yaklaşık 400 ve 500 nm de geniş bir soğurma bandının ortaya çıktığı görülmüştür. Çalışmada elde edilen deneysel verilerin yorumlanması için bir model geliştirilmiş ve sonuçlar bu modele dayanarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourmaline is a complex silicate mineral which has great variety in color and composition. The purpose of this study is to investigate the luminescence properties using cathodoluminescence (CL) and thermoluminescence (TL) techniques and optical absorption spectrum of the pink tourmaline from USA (California). The luminescence properties of pink turmaline samples were analysed by using cathodoluminescence (CL) and thermoluminescence (TL) techniques. Before recording the luminescence measurements, EDX analysis were taken and the presence of the basic elements ( Na, Al, Si, O) in the material have been determined. Although broad emission bands in different wavelengths have been observed in CL measurements recorded at room temperature main a broad band, which is between 525 nm and 640 nm, are clearly seen in the spectrum. After the samples were irritated with a dose rate which is about 30 Gy / min, TL spectra were taken from the temperature range of 40-400 ? C at different heating rates which are from 2 to 10 ? C/min. A main glow curve was observed at 158 ? C. Optical absorption measurements show that there are a broad absorption band appeared at about 400 and 500 nm. A model was developed for the interpretation of experimental data obtained at the study and the results are given based on this model.