Diş minesinin tld dozimetresi olarak kullanılabilirliği ve kinetik parametrelerinin hesaplanması
The availability of tld dosimetry of tooth enamel and calculation of kinetic parameters
  1. Tez No: 322803
  2. Yazar: KADİR KADİROĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA KİBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kişisel dozun belirlenmesi en iyi bu doza maruz kalan parçalar ile yapılır. Bu yüzden kemik veya diş gibi kalsiyum tuzları ile taş haline gelmiş insan dokularının kullanılması özellikle geriye dönük dozimetre için uygundur. Bu tür dokular olaydan çok uzun süreler geçse bile maruz kalınan iyonlaştırıcı radyasyon hakkında yararlı bilgiler sağlar. Bu çalışmada, insanlardan alınan diş minesinin termolüminesans (TL) özellikleri incelenmiştir. Diş minesi X-ışınına maruz bırakılmış ve farklı ısıtma hızları ile termolüminesans spektrumları alınmıştır. Diş minesi için 2 oC/s ısıtma hızı ile 50-400 oC aralığında alınan TL spektrumunda yaklaşık olarak 140 oC de geniş bir TL piki gözlenmiştir. Diş minesinin X-ışınına karşı doz cevabının belirlenebilmesi için örnekler farklı sürelerde X-ışınına maruz bırakılmıştır. Diş minesi için elde edilen 140 oC deki TL piki için farklı iki metot (pik şekli ve farklı ısıtma hızları) kullanılarak kinetik parametreler hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
Personal dose determination can be best made by using probes that are part of the exposed individual. Therefore human calcified tissues as bones and teeth are of special interest to retrospective dosimeter. They can provide very useful information on exposure to ionizing radiation many years after the event. In this study, the thermoluminescence (TL) properties of tooth enamel collected from people were investigated. The tooth enamel was exposed to X-ray and taken thermoluminescence spectra with different heating rates. It was observed a broad TL peak approximately at 140 oC for tooth enamel for 2 °C/s with a heating rate in the range of 50-400 °C. The samples were exposed to X-ray for different times to determine the response of the X-ray dose of the tooth enamel. The kinetic parameters were calculated by using two different methods (peak shape and different heating rates) for the 140 °C TL peak of tooth enamel.