Eliptik eğri şifreleme algoritmasının uygulaması ve analizi
Application and analysis of elliptic curve cryptography algorithm
  1. Tez No: 322815
  2. Yazar: MELTEM KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
1980'li yılların ortalarında, Miller ve Koblitz eliptik eğrilerin kriptolojide kullanılabileceğini ortaya koydu. Lenstra, eliptik eğrileri, tamsayıları çarpanlarına ayırmak için kullandıktan sonra, eliptik eğriler güvenliğin ve gizliliğin gerekli olduğu durumlarda önemli bir rol oynadı. Eliptik eğrilerin kriptolojide kullanılmasının diğer bir nedeni, büyük anahtar uzunluklarıyla sağlanan güvenlik seviyesinin, eliptik eğrilerin kullanılmasıyla geliştirilen; eliptik eğri şifreleme algoritmasının kullandığı daha küçük anahtar uzunluklarıyla sağlanabilmesidir. Daha küçük anahtar uzunluğu kullanımı, işlem gücü, saklama kapasitesi, bant genişliği ve güç tüketimi gibi kaynakların sınırlı olduğu ortamlarda önemlidir.Bu tez çalışmasının amacı güvenli bir iletişim kanalı oluşturmak için kullanılan eliptik eğrilerin matematiksel temelini incelemek ve elde edilen bilgiler doğrultusunda eliptik eğri şifreleme sisteminin matematiksel modellemesini gerçekleştirmektir.İkinci bölümde şifreleme algoritmalarının alt yapısını oluşturan matematiksel kavramlar yer alırken, üçüncü bölümde kriptografik sistemler incelenmiş, eliptik eğri kriptosisteminin özellikleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise Menezes Vanstone Eliptik Eğri Kriptografisinin kullandığı şifreleme yöntemine birtakım özellikler eklenerek, değişikliğe uğratılmış sistem Dev C++ 4.9.9.2 ile geliştirilen programla modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the mid-1980s Miller and Koblitz introduced elliptic curves into cryptography. After Lenstra showed how to use elliptic curves to factor integers, elliptic curves played an increasingly important role in many cryptographic situations are required security and privacy. Another reason of using elliptic curves in cryptography is that they seem to offer a level security needs comparable to classical cryptosystems that use much larger key sizes. Using of smaller key sizes is important in the environments where resources like processing power, storage bandwidth and power consumption are limited.The aim of this thesis is to examine the basis of elliptic curves that used to create a secure communication channel and simulate the elliptic curve cryptography system in line with this obtained information.The mathematical concepts underlying cryptographic algorithms are given in the second chapter and the third chapter includes cryptographic systems? properties especially elliptic curve cryptosystem. The fourth chapter involves information about developed program that was modeled Menezes Vanstone Elliptic Curve Cryptosystem using a number of additional features its encryption method and the program is written in Dev C ++ 4.9.9.2.