Galyum halojenürlerinin moleküler yapılarının kararlılığının incelenmesi
Galyum halojenürlerinin moleküler yapilarinin kararliliğinin incelenmesi
- Tez No: 322816
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, galyum halojenürler (GaF3, GaCl3, GaBr3, GaI3; Ga2F6, Ga2Cl6, Ga2Br6, Ga2I6) için sistemlerin yerel yapısı incelenmiş ve böylece galyum halojenürlerin sıvı fazdaki yapıların anlaşılması için ayrıntılı iyonik etkileşmeleri içeren molekül dinamiği simülasyonu metodu ile mikroskobik potansiyel model elde edilmiştir.Bu potansiyel model kullanılarak, galyum halojenürlerin yumuşak küre potansiyeli (), Van der Waals etkileşim potansiyeli (), elektrik potansiyeli (), dipol-dipol etkileşme potansiyeli () ve bağlanma potansiyelini () içeren toplam potansiyel enerjileri hesaplanmıştır.Bu potansiyel model kullanılarak, galyum halojenürlerin bağ uzunlukları, titreşim frekansları, bağ açıları ve bağlanma enerjileri hesaplanarak, denge durumundaki moleküler yapıları ve geometrik şekilleri bulunmuştur. Bulunan bu bağ uzunlukları ve titreşim frekansları mevcut verilerle karşılaştırılmıştır.Bu çalışmada, galyum halojenür atomik kümelerinin denge durumundaki moleküler yapıları, İyonlar arası Kuvvet Modeli kullanılarak olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work first, ionic interactions model potential have obtained to investigated local and liquid structure of gallium halides (GaF3, GaCl3, GaBr3, GaI; Ga2F6, Ga2Cl6, Ga2Br6, Ga2I6) by molecular dynamics simulation method.The total potential energy including soft sphere potential (UCSS), Van der Walls interactions potential (UVW), Electrical potential (UEL), Dipol-Dipol interactions potential (UDD), and Binding potential (UB) calculated using this model potential.In equilibrium state molecular structure and geometric shapes have obtained which bond lengths, vibrational frequencies, bond angle and binding energy for gallium halides calculated using this model potential computed bond lengths and vibrational frequencies are compare with literature.In this work, atomic clusters of gallium halides in equilibrium state moleculer structure have investigated by using Interionic Force Model.