Influence of static torsion on the mechanical properties of heavily drawn steel wires
Statik burmanın aşırı çekilmiş çelik tellerin mekanik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 322856
  2. Yazar: GÖKAY BARANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP SABRİ KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, 175 µm çapındaki ağır çekilmiş çelik teller üzerindeki burulma davranışıın çekme, sertlik ve yorulma gibi mekanik davranışlarına etkisi ele alınmıştır. Çelik teller yüksek dayanımları ve beraberindeki kabul edilebilir seviyedeki süneklikleriyle kamyon&otobüs lastikleri için takviye malzemesi olarak başarılı şekilde kullanılmaktadır. Çelik teller birbirlerine burularak kauçuk içindeki çelik korda tutturulur. Burma sırasında statik burma etkili olurken, araç hareket etmeye başladığında bu statik yüklemenin üzerine dinamik yükleme binmektedir. Bu durum kırılma mekaniğinde sabit yük mod ??? ile değişken yükleme mod ?'in kombinasyonu olarak bilinmektedir. Değişik burma miktarlarında yapılan mekanik testler sonucunda artan burma miktarıyla beraber çelik tellerin çekme dayanımı ve yorulma ömürlerinde azalma sünekliklerinde ise artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The influence of static torsion on the mechanical behavior such as tensile, hardness and fatigue behavior of heavily drawn steel wires with a diameter of 175 µm has been studied. The heavily drawn steel wires have been successfully used as reinforcement for truck&bus tires for their high strength with acceptable level of ductility. The steel wires are bundled to steel cords which are processed in the rubber. A certain steady torsion is applied to steel wires during bundling and when the vehicle starts moving a dynamic load is superimposed on the static load. This means a combination of constant mode ??? load with a cyclic mode ? load in the fracture mechanics. Based on test data analysis, increasing amount of torsion resulted in lower tensile strength and fatigue lives but higher ductility.