Bir savunma sanayi firmasında çok kriterli alt yüklenici seçim problemi ve çözümü
Multi criteria subcontractor selection problem and solution for a defence industry firm
- Tez No: 322894
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, savunma sanayi sektöründe ARGE çalışmaları gerçekleştiren bir firmanın, yatırımlarında birlikte çalışacağı alt yüklenici firmayı seçim ve değerlendirme problemine çözüm getirmek hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda, öncelikle savunma sanayi sektörü için alt yüklenici seçim problemi ile ilgili temel kavramlar ve seçim süreci araştırılmıştır. Alt yüklenici seçim problemi birden çok kriterin aynı anda ele alınmasını gerektiren çok kriterli karar verme problemidir. Problemin çözümü, çok kriterli karar verme yöntemlerinden üstünlük ve sıralama yöntemi olan, kullanıcı için esneklik ve kolaylığı bir araya getiren, alternatiflerin kriterler bazında değerlendirilmesine imkan sağlayan Promethee II yöntemi ile elde edilmiştir. Bu yöntemin kullanılmasına girdi teşkil edecek kriterler, alt yüklenici seçimi ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar referans alınarak ve sistemin ihtiyaçları doğrultusunda uzman görüşleri alınarak, kriter ağırlıkları ise Analitik Hiyerarşi Proses yöntemi ile belirlenmiştir. Promethee II yöntemi ile alternatifler arasında bir seçim ve sıralama elde edilmiş aynı zamanda seçilen alternatifin kriterler bazında değerlendirilmesi sağlanmıştır.Anahtar Kelimeler :Savunma Sanayi, Alt Yüklenici Seçimi, Promethee, ÇKKV
Özet (Çeviri)
In this study, it is sought to solve the problem of choosing and evaluating a subcontractor firm for a company that performs research and development in defense industry. To achieve this goal, first the basic subcontractor selection problem for the defense industry and the basic concepts related to the selection process are investigated. Subcontractor selection problem is a Multi Criteria Decision Making problem that requires more than one criterion to be addressed at the same time. The solution of the problem is obtained by using the Promethee II method, which is one of the Multi Criteria Decision Making methods under the umbrella of the superiority and sorting methods and combines the flexibility and the convenience for the user and allows evaluation of the alternatives on the criterion basis. The input criteria for this method are selected from the previous studies on subcontractor selection and the expert opinion based on the needs of the system, and the criteria weights are determined by using the Analytic Hierarchy Process method. The choice and the ranking between alternatives as well as the evaluation of the alternatives on the basis of criterion are obtained using the Promethee II method.Key Words :Defence Industry, Subcontractor Selection, Promethee, MCDM