Decision support model for subcontractor selection in defense industry projects with analytic hierarchy process and integer linear programming
Analitik hiyerarşi süreci ve tam sayılı doğrusal programlama ile savunma sanayii projelerinde alt yüklenici seçimine yönelik karar destek modeli
  1. Tez No: 589906
  2. Yazar: ANIL ŞEHİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OUMOUT CHOUSEINOGLOU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, savunma sanayii sektöründe uzun ve karmaşık bir süreç olan alt yüklenici seçim probleminin sektörün özellikleri göz önünde bulundurularak belirlenen bir kriter seti çerçevesinde Analitik Hiyerarşi Süreci (Analytic Hierarchy Process, AHP) ve Tam Sayılı Doğrusal Programlama (TDP) yöntemleri kullanılarak modellenmesi amaçlanmıştır. Alt yüklenici seçimi problemi, çok sayıda kriterin dikkate alınmasını gerektiren karmaşık bir karar verme problemidir. Çok kriterli karar analizlerinde göz önünde bulundurulması gereken kriterler, sektöre ve projeye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada geliştirilen karar destek modelinde kullanılan 27 kriterli bir kriter seti, savunma sanayii projelerinde tecrübeli uzmanların görüşleri ve literatür taraması ışığında oluşturulmuştur. Savunma sanayii projeleri büyüklüklerinden dolayı birden fazla alt proje olarak değerlendirilebilmektir. Bu parçaların alt kırılımları da proje yapısına uygun bir şekilde daha aşağı seviyelere doğru genişletilebilir. Alt yüklenici seçimleri birden fazla parça için, her bir parçanın karakteristikleri göz önünde bulundurularak tanımlanmalıdır. Çalışmada savunma sanayii projelerinde alt yüklenici seçiminde kullanılacak geniş bir kriter kümesi tanımlanmış, proje parçalarının özelliklerine göre en uygun kriterlerin bu küme içerisinden seçilerek AHP için girdi oluşturulmasının yöntemi tanımlanmıştır. Türkiye'de faaliyet gösteren bir savunma sanayii firmasında yürütülen örnek bir proje vaka çalışması olarak kullanılmıştır. Projenin alt yükleniciye verilmesi planlanan üç ana parça altında toplam altı alt parçası için dört aday alt yüklenici firma değerlendirilmiş, her bir proje alt parçası için önemli görülen kriterler ile AHP uygulanmış, aday alt yüklenici firmaların ne derece uygun olduğunu gösteren ağırlıkları hesaplanmıştır. Bu şekilde projenin belirli parçalarının tek bir alt yükleniciye verilmesi yerine her bir parçanın karakteristikleri göz önünde bulundurularak en uygun alt yükleniciye verilmesi adına bir ağırlıklandırma elde edilmiştir. Devamında, TDP ile altyüklenici seçimine yönelik proje özelliklerine göre belirlenen kısıtların değerlendirme sürecine dahil edilmesi sağlanmıştır. AHP ağırlıklarının bu kısıtlar ile beraber değerlendirileceği bir optimizasyon modeli kurulmuştur. Projenin parçalara bölünerek AHP ve TDP metotlarının beraber uygulanmasıyla, karmaşık olan alt yüklenici seçim sürecini basitleştirecek ve en uygun çözümü verecek bir model geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu yöntemlerin alt yüklenici seçiminde kullanımına yönelik çıkarımlar ve örnek vaka çalışmasının sonuçları çalışmanın sonuç kısmında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to model the problem of subcontractor selection in defense industry by using Analytic Hierarchy Process (AHP) and Integer Linear Programming (ILP) with respect to criteria relative to defense industry. The problem of subcontractor selection is a complex decision-making problem that requires a number of criteria to be analyzed. Criteria to be taken into consideration in Multiple Criteria Decision Making (MCDM) analysis vary depending on the sector and project. In the decision support model developed in this study, a set of 27 criteria has been formed in the light of literature review and expert opinions. Defense industry projects can be evaluated as multiple subprojects due to their size. The sub fractions of these parts can also be extended to lower levels in accordance with the project structure. Subcontractor selections should be defined separately for multiple parts, taking into account the characteristics of each part. A wide set of criteria has been defined to provide input for AHP by choosing considerable criteria for each project subpart according to characteristics of the project subparts for subcontractor selection in defense industry projects. A project carried out at a defense industry company in Turkey has been used as a case study project. The project has been divided into six project subparts under three main parts, and four alternative subcontractor companies are determined as candidate subcontractors. AHP has been applied to the relevant criteria and alternative subcontractors for each subpart of the project to find the priority weights of candidate subcontractors. In this way, instead of assigning certain parts of a project to a single subcontractor, a weighting is obtained to find the most suitable subcontractors for each subpart considering its characteristics. Afterwards, ILP has been used to include the constraints regarding the project specifications in the evaluation process of subcontractor selection problem. An optimization model is built with the aim to evaluate AHP weights together with the set of constraints. The combination of AHP and ILP is intended to be turned into a model that simplifies the complex process of subcontractor selection and presents the optimal solution for decision makers. The lessons learned and results about the use of these methods in subcontractor selection have been explained together with the discussions about the results of the case study in the conclusion part.