Yüksek sıcaklığın diyatomit katkılı harçlar üzerindeki etkilerinin araştırılması
The evaluation of the effects of high temperature on diatomite added mortar
  1. Tez No: 322916
  2. Yazar: EBRU DİNLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Ankara Kızılcahamam yöresi diyatomitinin CEM I (PÇ 42,5 R) çimentoya %0, %5, %10, %15 oranlarında, 90 µm boyutundaki diyatomit ikamesi ile elde edilen, diyatomit ikameli harç numunelerinin yüksek sıcaklığa karşı dayanımı ölçülmüştür. Diyatomit ikameli harç numuneleri, 28 ve 90 gün boyunca kür edilmiş; 20, 150, 300, 500 ve 700 °C 'ye tabi tutulmuştur; havada soğutma ve suda soğutma yöntemiyle soğutulmuştur. Diyatomit ikameli harç numunelerin ultrases geçiş hızı, eğilmede-çekme dayanımı ve basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır, 28 ve 90. gündeki değerleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. 90 günlük ultrases geçiş hızı değerlerine göre, Cem I (PÇ 42,5 R) çimentoya, 20 °C 'de ve 700 °C 'de %5 diyatomit ikamesinin ultrases geçiş hızı değerini %20,82 arttırdığı, 300 °C 'de, %10 diyatomit ikamesinin ultrases geçiş hızı değerini değiştirmediği, 150 °C 'de ve 500 °C 'de %15 diyatomit ikamesinin ultrases geçiş hızı değerini %2,48 düşürdüğü, tespit edilmiştir. Soğutma yöntemlerine göre bakıldığında, suda soğutma yöntemiyle soğutulan harç numunelerin ultrases geçiş hızı, artış yüzdelerinin havada soğutulan numunelere oranla daha iyi olduğu saptanmıştır. 90 günlük eğilmede-çekme dayanımı değerlerine göre Cem I (PÇ 42,5 R) çimentoya, 20 °C, 150 °C ve 300 °C 'de %10 diyatomit ikamesinin, eğilmede-çekme dayanımını %2,32 düşürdüğü, 500 °C 'de %15 diyatomit ikamesinin eğilmede-çekme dayanımını %7,43 düşürdüğü, 700 °C 'de %5 diyatomit ikamesinin eğilmede-çekme dayanımı değerlerini %79,99 arttırdığı tespit edilmiştir. Soğutma yöntemlerine göre, havada soğutma yöntemiyle soğutulan harç numunelerinin eğilmede-çekme dayanımındaki artış yüzdelerinin, suda soğutulan harç numunelere oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. 90 günlük basınç dayanımı değerlerine göre, Cem I (PÇ 42,5 R) çimentoya, 20 °C 'de, 150 °C 'de, 300 °C 'de, 700 °C 'de %10 diyatomit ikamesinin %20,18 oranında basınç dayanımını arttırdığı, 500 °C 'de %15 diyatomit ikamesinin basınç dayanımını %17,37 arttırdığı tespit edilmiştir. Soğutma yöntemlerine göre, havada soğutma yöntemiyle soğutulan harç numunelerinin basınç dayanımı artış yüzdelerinin, suda soğutulan harç numunelere oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır.Anahtar Kelimeler : Yüksek Sıcaklık, Harç, Çimento, Diyatomit
Özet (Çeviri)
In this study, the high temperature endurance of diatomite substituted mortars which were made by adding Ankara Kızılcahamam region diatomite (90 µm) into CEM I (Portland Cement 42, 5 R) with the rate of 0, 5, 10, 15%. Diatomite substituted mortars samples were cured for 28 and 90 days; they were heated to 20, 150, 300, 500 and 700 °C and cooled with air and water. The experimental of ultrasonic pulse velocity, flexural strength and pressure resistance of diatomite substituted mortar samples were performed, 28th and 90th day values of them were statistically evaluated. According to 90 days long ultrasonic pulse velocity values; CEM I (Portland Cement 42,5 R) enhanced the ultrasonic pulse velocity values of diatomite substituted cement 20.82% at 20 °C and 700 °C, CEM I (Portland Cement 42,5 R) has no changing effect on 10% diatomite substitute at 300 °C, it decreased the ultrasonic pulse velocity values for 2.48% at 150 °C and 500 °C. Considering the cooling methods, the ultrasonic pulse velocity values of mortar samples which were cooled in water were better than the ultrasonic pulse velocity values of mortar samples which were cooled with air. According to 90 days long flexural strength values; CEM I (Portland Cement 42,5 R) effects on cement were to decrease the strength of 10% diatomite substitute at 20 °C, 150 °C and 300 °C by 2.32%, 7.43% at 500 °C for 15% diatomite substitute and to enhance by 79.99 at 700 °C for 5% diatomite substitute. According to cooling methods; the development rates of air cooled mortar samples were higher than those of water cooled samples. According to 90 days long pressure resistance values; CEM I (Portland Cement 42,5 R) enhanced the values of cement by 20.18% at 20 °C, 150 °C, 300 °C and 700 °C for 10% diatomite substitute and by 17.37% at 500 °C for 15% diatomite substitute. According to cooling methods; the flexural resistance enhancement rates of samples cooled in air were higher than those of samples cooled with water.Key Words : High temperature, Mortar, Cement, Diatomite