Yükselten tür DA/DA dönüştürücülerin düşüm yöntemiyle paralel çalıştırılması
Parallel operation of boost DC/DC converters with droop method
- Tez No: 322945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TİMUR AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
DA gerilime ihtiyaç duyan uygulamalardaki artış ve DA gerilim üreten güneş panelleri, hidrojen yakıt hücreleri gibi yenilenebilir enerji kaynakların yaygınlaşması ile DA/DA dönüştürücünün kullanım alanları genişlemiştir. DA gerilimi daha yüksek bir DA gerilime dönüştürmek için yükselten tip (boost) DA/DA dönüştürücü kullanılabilir ve dönüştürülen enerji miktarı arttıkça tek bir yüksek güçlü dönüştürücü kullanmak yerine birden çok düşük güçlü dönüştürücü paralel çalıştırılabilir. Bu çalışmada yükselten tip DA/DA dönüştürücünün analizi ve denetleyici tasarımı yapılmıştır. Daha sonra dönüştürücüleri paralel çalıştırmak için gereken düşüm yöntemi anlatılmış, verimi artırmak için sıralı çalıştırma tekniği denenmiş, gerekli benzetimler ve uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak önerilen yöntemlerin verimliliği arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Use of DC/DC converters has been increasing as the number of applications requiring DC voltages have been increasing and renewable energy sources producing DC voltages, such as solar panels and fuel cells, have become more common. Boost DC/DC converters are used to step-up DC voltages to higher values. When the power levels go high, it may be better to use several small rated converters in parallel instead of a single high power one. In this thesis, DC/DC boost converters have been analyzed and controller design for these converters has been carried out. Then, the droop method, which is used to operate converters in parallel, and a special case of parallel operation, in which the number of converters operating in parallel changes during the operation depending on the load power have been investigated. Simulations and experiments show that the efficiency is higher with the recommended method.