Örnek bir dağıtım sisteminde dağıtım gerilim seviyelerinin optimizasyonu
Optimization of distribution voltage levels in a sample energy distribution system
  1. Tez No: 322976
  2. Yazar: ENGİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Elektrik enerjisinin kullanım alanlarının ve kullanıcılarının hızla artması elektriğin tüm süreçlerinin hassasiyetle planlanması gereğini doğurmuştur. Elektrik dağıtım sistemleri planlanmasında gerilim seviyesinin ve konfigürasyonun tespiti önemli bir yer tutmaktadır. Bu aşamada yapılacak yanlış tercihler yüksek bütçeli yenileme, genişletme ve dönüşüm yatırımlarına yol açmakta, enerji birim maliyetini artırıp, kalitesini olumsuz etkilemektedir. Sistem planlanmasında yalnızca ilk yatırım maliyetleri değil, kayıplar, artan talep ve büyüyen dağıtım çapı da göz önünde bulundurulmalıdır. Ülkemizde bazı teknolojik yetersizlikler ve teknik açıdan yanlış seçimler nedeniyle farklı seviye ve kademede dağıtım sistemleri kurulmuştur. Son yıllarda standartlaşmaya gidilse de system şu an için bir bütünlük arz etmemektedir. Bu tezde gerilim seviyesi ve konfigürasyonu tespiti için teorik yaklaşımlarda bulunulmuş, örnek bir bölgede yapılan dönüşüm çalışmasıyla da üst seviyeli tek kademeli dağıtımın avantajları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid increase of consumers and areas of consumption of electricity needs precise planning on all processes of energy systems. Determination of configuration and voltage levels is an important subject in electricity distribution system planning. At this stage, wrong preferences cause high-budget renovation, expansion and conversion investments, significant increase on unit cost, also negative impact on power supply quality. During the system planning process, evaluation of initial investment costs is not sufficient, also power losses, rising demand and the expansion of distribution area must be considered. In Turkey, the distribution system has been established in several configurations due to the technological inadequacies and defective technical preferences. In recent years, even with the standardized voltage levels, the system is not totally consistent. In this thesis, the advantages of the upper-level single-stage system conversion discussed on a sample distribution area with the sample configurations and optimum voltage levels.