Bir otomasyon hattında hata türü ve etkileri analizi uygulaması
An application of failure mode and effect analysis in an automation line
- Tez No: 322980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Risk Analizi ve belirsizlikle mücadele, günümüzün problem çözme metodolojisi içerisinde oldukça önemli bir yer tutar. Literatürde bu anlamda birçok teknik mevcuttur. Bunlar içerisinde önemli bir yere sahip olan Hata Türü ve Etkileri Analizi, yaklaşık elli yıllık geçmişiyle günümüze kadar gelmiş ve birçok endüstri kolunda kullanımına başlanmıştır.Hata Türü ve Etkileri Analizi ile bunun Makine Hata Türü ve Etkileri Analizi türüne özellikle yer veren bu çalışmada veriler tarihsel ve kalite açısından kapsamlı ve teorik bir temelde aktarılmıştır.Bu çalışmada, manüel olarak emek yoğun bir şekilde ve iş güvenliği risklerini içeren geleneksel bir üretim şeklinden, aynı işlerin robotik kollar tarafından daha hızlı ve sıfır iş kazası riski altında yapıldığı yeni bir sisteme geçişte Hata Türü ve Etkileri Analizi'nin bir uygulamasına yer verilmiştir.Uygulama gerçekleştirilirken otomasyon hattı ilk önce bir bütün olarak düşünülerek tüm bileşenleri detaylıca incelemeye alınmış ve Makine Hata Türü ve Etkileri Analizi çalışması gerçekleştirilmiştir. Bunun sonrasında ise hattın ürettiği ürün grupları kategorize edilerek alt çalışma olarak Süreç Hata Türü ve Etkileri Analizi çalışmasına geçiş yapılmıştır.Önce makine HTEA olarak ifade edilen sistemin alt parçalara bölünerek süreç HTEA'lar olarak ayrıca incelendiği bu çalışmanın üzerinde çalışılan sistemin detay boyutlarında odaklanma sağlaması ve beyin fırtınası yönteminin etkinliğini daha da arttırdığı görülerek literatüre bir yenilik kazandırdığı görülmüştür.Yapılmış olan çalışma sonucu gerekli olan düzeltici ve önleyici faaliyetler alınmış ve yeni sistemin bir önceki yıldaki belirli bir döneme olan kıyaslaması gerçekleştirilmiştir. Bu kıyaslama kar/kazanç temelinde ve kalite konusundaki gelişime göre gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk analysis and struggle against uncertainty have a significant place among today?s problem solving methodologies. In this sense, there are a lot of techniques in the literature. Failure Mode and Effect Analysis, which has a spectacular place in these methods, coming to our today with its fifty years of history and has various applications in different industries.In the study, which has given place to Failure Mode and Effect Analysis and notably to its Machinery Failure Mode and Effects Analysis type, the data has been given historical and comprehensive in terms of quality on the theoretical basis.In this study, an application of Failure Mode and Effect Analysis has been given during transition from manually labor intensive conventional works, which includes occupational safety risks, to a novel system in which same works to be done by robotic arms faster and with zero occupational accident risk.During application, automation line has been considered as a unitary system and its whole components have been taken to detailed inspection and machinery failure mode and effect analysis study has been performed this way. Later, line?s product range has been categorized and as a sub ? study, process failure mode and effect analysis study has been run out.This study, which firstly describes the system as machinery FMEA and later dividing it into sub parts and describing it in terms of process FMEAs in addition, provides a focus in the detail level of the system under study and increases the efficiency of the brain storming and so brings in some novelty for literature.As a result of application of this study, required corrective and preventive actions have been taken and a comparison of new system has been given according to a specific period of previous year. This comparison has been performed on profit/fee basis and according to development in quality issue.comprehensive in terms of quality on the theoretical basis.In this study, an application of Failure Mode and Effect Analysis has been given during transition from manually labor intensive conventional works, which includes occupational safety risks, to a novel system in which same works to be done by robotic arms faster and with zero occupational accident risk.During application, automation line has been considered as a unitary system and its whole components have been taken to detailed inspection and machinery failure mode and effect analysis study has been performed this way. Later, line?s product range has been categorized and as a sub ? study, process failure mode and effect analysis study has been run out.This study, which firstly describes the system as machinery FMEA and later dividing it into sub parts and describing it in terms of process FMEAs in addition, provides a focus in the detail level of the system under study and increases the efficiency of the brain storming and so brings in some novelty for literature.As a result of application of this study, required corrective and preventive actions have been taken and a comparison of new system has been given according to a specific period of previous year. This comparison has been performed on profit/fee basis and according to development in quality issue.