Türkiye'de jeotermal seracılığın teknolojik ve ekonomik analizi
Technological and economic analysis of geothermal greenhousing in Turkey
- Tez No: 322981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ORHAN ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, ülkemizde jeotermal seracılığın gelişimine katkı sağlamak ve jeotermal seracılığın sürdürülebilirliğini araştırmak ve klasik sera tipiyle teknolojik sera adıyla bilinen jeotermal seraların karşılaştırmasını yapmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ortaya konulması esnasında gözlem ve tespitlerin yapıldığı seraların birbirine iklim olarak yakın olması gerekliliği gözetilmiştir. Bu nedenle klasik sera olarak Uşak iline bağlı Banaz ilçesinde bulunan soba ısıtmalı ve domates üretimi yapılan seralardan birisi seçilmiştir. Yine aynı iklim bölgesi içerisinde yer alan Afyonkarahisar iline bağlı Çobanlar ilçesinde modern teknolojiyle kurulmuş olan ve son teknolojiyle üretim yapan teknoloji cam sera yani jeotermal ısıtmalı sera araştırma alanı olarak seçilmiştir. Öncelikle klasik türdeki seranın bulunduğu alanda aylık periyotlarla domates sebzesinin gelişim süreci gözlemlenmiş ve diğer maliyetlere ait bilgi ve veriler ilgili kişilerle yüz yüze görüşülerek elde edilmiştir. Buradan elde edilen veriler çeşitli yönlerden değerlendirilmiş ve tablolar halinde sunulmuştur. Diğer yönden jeotermal sera sahasında da aynı yöntemle ürün gelişim süreci ve verime ait süreç gözlemlenerek bilgi elde edilmiş ve elde edilen bilgiler sürekli güncellenmiştir. Günlere göre elde edilen ürün miktarı da ilgili mühendislerden bilgi alınarak elde edilmiştir. Jeotermal seranın kurulum maliyetleri, ürün dikim, yetiştirme süreci ile ilgili maliyetler ve işçi giderleri de elde edilerek jeotermal seraların sürdürülebilirliği ve kurulum süreci ile ilgili bilgi toplanmıştır. Yapılan araştırmalara göre uzun vadede jeotermal seraların kendi kendini sübvanse etme oranı klasik seralara göre daha hızlıdır. Ayrıca jeotermal serada ısı kayıpları daha az olduğu için ve modern üretim yöntemi yapıldığı için verim oranı klasik seralara göre % 20 civarlarından daha fazladır.
Özet (Çeviri)
This study has been performed for the purpose of making contribution to the development of geothermal greenhousing in our country and researching the sustainability of geothermal greenhousing and comparing the geothermal greenhouses which are known as technological greenhouses with their classical greenhouse type. During the performance of the study, the need for the greenhouses whose observations and determinations are made regarding their closeness to each other in terms of climate was supervised. For this reason, one of the stove-heated and tomato-producing greenhouses which is located in Banaz district of Uşak province was selected as a classical greenhouse. And the technological glass greenhouse, i.e. geothermal-heated greenhouse which is located within the same climate region and was established with modern technology in Çobanlar district of Afyonkarahisar province was selected as the research area. Primarily, the development process of tomato vegetable was observed in monthly periods in the area where classical type of greenhouse is found and details and data with regard to other costs were obtained by interviewing relevant people face to face. Data obtained were evaluated in several ways and presented in tables. On the other hand, product development process and process related to efficiency were observed in the geothermal greenhouse site with the same method and data were obtained and these data were constantly updated. Product amount that is obtained in a day was also obtained by taking information by relevant engineers. Establishment costs of the geothermal greenhouse, costs regarding product planting, cultivation process and employee costs were also obtained and information related to the sustainability and establishment process of geothermal greenhouses was gathered. According to the researches done, self-subsidization rate of the geothermal greenhouses in the long run is faster than that of the classical greenhouses. Furthermore, because heat losses are less in geothermal greenhouses and because modern production method is used, the efficiency rate is about 20% higher than that of classical greenhouses.