Türkiye demiryolu ağında yük türlerine göre yük taşıma karakterizasyonu
Freight transportation characterization on Turkish railway network according to the type of load
- Tez No: 322985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
T.C. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (T.C.D.D.) Yük Dairesi Başkanlığı ve yedi adet Bölge Müdürlüğü marifetiyle istasyonlarda yük veya vagonların teslim alınmasından, yükleme ve boşaltma işlemleri dahil, tren teşekkülü, sefer düzenleme ve tarifelendirmeden yük veya eşyanın taşınması ve alıcıya teslim edilmesine kadar gerekli tüm organizasyonu sağlayarak şehirlerarası yük taşımalarını gerçekleştirmektedir. Bu taşımalara ait veriler, her bir yük için birebir kaydedilmekte ve yük veritabanına eklenmektedir.Ayrıca, T.C.D.D. taşınan yük cinsleri, tarımsal ürünler ve canlı hayvanlar, gıda maddeleri ve hayvan yemi, katı yakıtlar, petrol ürünleri, cevherler, metalürji ürünleri, inşaat malzemeleri, gübreler, kimyasal maddeler, araç-makine ve diğer taşımalar olmak üzere onbir ana gruba ayrılmaktadır.Bu çalışmada; 2002-2009 yılları arasında Türkiye demiryolu ağı üzerinde faal 1424 istasyonda gerçekleşen yük taşıma verileri kullanılmıştır. Veritabanında mevcut bilgiler, geliştirilen yazılımlar ile her bir yük ana grubu için taşınan yük miktarı, mesafe, navlun ücreti, sefer adedi ve ton-km birimleri bazında yıl, mevsim, ay, tüm hafta, hafta içi, hafta sonu ve gün gibi farklı zaman dilimleri için türetilerek tablolar halinde düzenlenmiş ve irdelenmiştir.İlaveten onbir farklı yük cinsine göre yıllık, mevsimsel, aylık, haftalık, günlük zaman dilimlerine göre demiryolu yük taşıma karakteri ile birim yük, kilometre, ton-km, ücret ve sefer başına taşınan yük miktarı, taşıma mesafesi, taşıma ücreti ve ton-km birim taşıma değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
General Directorate of State Railways of the Republic of Turkey (T.C.D.D.) conducts the intercity freight transport by implementing the organization, including loading and unloading operations, from the acceptance of loads and luggage coach to the delivery of the goods, from forming the train to train services, through the Directorate of Freight Department and seven different Regions.Additionally T.C.D.D. classifies the goods in 11 main groups as agricultural products and live animals, foodstuff and fodder, solid fuels, petroleum products, ores, metallurgical products, construction material, fertilizers, chemical substances, equipment-machinery and other goods transported.In this study, the freight data evaluated between 2002 and 2009 were gathered from 1,424 railway stations existing and operating within the Turkish Railway Network. The freight information in the database, were combined and arranged into a single file on daily, including weekends, week days, entire week, monthly, seasonal and annual basis together with freight data(type, tonnage, kilometre transported, price applied), number of train services, and unit transportation measures such as ton-km, price/ton, km/ton, ton/km, price/km, price/train service etc.In this study, the characteristics of transportation units according to 11 different type of goods in annual, seasonal, monthly, weekly and daily timeframes were estimated for all railway network, together with unit load, kilometre, ton-km, price and load amount per train service, hauling distance, transportation price and ton-km transportation measures.