Uyarlama modülasyonlu turbo kodlanmış dikgen frekans bölmeli çoklama (OFDM) sistemlerin mükemmel olmayan kanal kestrimi altında incelenmesi
Analysis of adaptive modulated & turbo coded OFDM systems under imperfect channel estimation
- Tez No: 322995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez kapsamında haberleşme kanal modellerinde çok sık kullanılan Awgn ve çok yollu Rayleigh kanal altında 4/8/16/32/64 QAM modüle edilmiş OFDM sistemlerin bit-hata-oranı (BER) mükemmel kanal kestirimi altında incelenmiştir. İleri-hata-düzeltme (FEC) yöntemlerinden olan turbo kodlama tekniği de eklenerek 4/8/16/32/64 QAM modüle edilmiş OFDM sistemlerin bit-hata-oranı (BER) mükemmel kanal altında incelenmiştir. Tüm analizlerin benzetim çalışmaları Matlab ortamında gerçekleştirilmiştir.Bu tezde QAM modüle edilmiş OFDM sistemler için uyarlamalı modülasyon tekniği 4/8/16 QAM olarak uygulanmış ve mükemmel kanal kestirimi altında bit-hata-oranı benzetim çalışmaları yapılarak elde edilmiştir. Bu çalışmalar turbo kodlar ile desteklenerek mükemmel kanal kestirimi altında uyarlama modülasyonlu turbo kodlanmış OFDM sistemler için bit-hata-oranı benzetim çalışmaları ile elde edilmiştir.Mükemmel kanal kestirimi yapılarak incelenen uyarlama modülasyonlu turbo kodlanmış sistemler pilot sembol eklenerek ve mükemmel olmayan kanal kestirimi metotları uygulanarak incelenmiş ve benzetim çalışmaları ile bit-hata-oranı hesaplanarak mükemmel kanal kestirimi ile karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak bu çalışma efektif çıktı analizini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Scope of thesis we analyzed bit-error-ratio (BER) of 4/8/16/32/64 QAM modulated OFDM systems in most used communication channel model which is called Awgn and multipath Rayleigh under perfect channel estimation. By adding turbo coding which is technique of forward-error-correction (FEC), 4/8/16/32/64 QAM modulated OFDM Systems bit-error-ratio also analyzed. All analysis simulation works realizer in Matlab environment.In this thesis, Adaptive Modulation as 4/8/16 QAM is applied to QAM modulated OFDM Systems and bit-error-ratio simulations are made under perfect channel estimation. Supporting by turbo coding bit-error-ratio simulations are gained for adaptive modulated OFDM systems under perfect channel estimation.Adaptive modulated and turbo coded OFDM systems are supporting by pilot and analyzed under imperfect channel estimation. Simulation results by calculating bit-error-ratio under perfect and imperfect channel estimation are also compared. Added to this effective throughput analysis is included in this work.