Uzaktan erişimli güç elektroniği laboratuvarı
Remote accessible power electronics laboratory
  1. Tez No: 322994
  2. Yazar: GÜRKAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde, temel güç elektroniği devreleri için uzaktan erişimli bir laboratuvar geliştirilmiştir. Laboratuvar benzetim ve uygulama olmak üzere iki bölümden meydana gelmektedir. Benzetim çalışmasında güç elektroniğinin temel konularından olan doğrultucular (AA-DA çeviriciler), çeviriciler (DA-DA çeviriciler) ve eviriciler (DA-AA çeviriciler) modellenerek internet üzerinden erişime açılmıştır. Uygulama bölümünde ise bir alçaltıcı tip DA-DA çeviricinin internet üzerinden kontrolü gerçekleştirilmiştir. Güç elektroniği devrelerinin benzetiminde MatLAB/Simulink programı kullanılmış ve LabVIEW programı kullanılarak kullanıcı arayüzü tasarlanmıştır. Bu programlar arasındaki iki yönlü veri alış verişi kesintisiz olarak ?Simulation Interface Toolkit? yazılımı ile sağlanmıştır. Laboratuvar için bir web sayfası tasarlanarak temel güç elektroniği konularında teorik bilgiye yer verilmiştir. Böylece kullanıcı güç elektroniği konularında teorik bilgiyi aldıktan sonra benzetimini yaparak uygulama sonucunu da görebilecektir. Gerçekleştirilen çalışmanın mesleki ve teknik eğitimde faydalı bir eğitim aracı olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a remote accessible laboratory has been developed for basic power electronics circuits. The laboratory is composed of two sections named as simulation and real set. In the simulation basic power electronics circuits such as rectifiers (AC-DC converters), converters (DC-DC converters) and inverters (DC-AC converters) have been modeled and then web remote access has been enabled. In the application a DC-DC buck converter has been controlled over the internet. While MatLAB/Simulink program has been used for simulation of power electronics circuits, LabVIEW has been used to design user interface. Bidirectional data transfer between the two programs has been realized continuously by using Simulation Interface Toolkit. A web page presenting lecture notes on basic power electronics has also been developed for the laboratory. Consequently user can take the information, simulate the system and perform the real application about any power electronics topic. It is argued that developed laboratory is useful educational tool for vocational and technical education.