Dairesel osilasyonlu çarpan jet akış ve ısı transferi karakteristiklerinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of flow and heat transfer characteristics of circular pulsated impinging jet
  1. Tez No: 323008
  2. Yazar: MİTRA KAHROBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, dairesel bir lüleden çıkıp pürüzsüz bir yüzeye çarpan salınımlı hava jetinin, akış ve ısı transferi karakteristiklerinin, Reynolds sayısı, salınım genliği ve salınım frekansı gibi parametrelerden nasıl etkilendiğini sayısal olarak incelemektir. Bu sayısal çalışmayı yapmak için, kontrol hacmi formülasyonu ve SIMPLE algoritmasına dayanan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Simülasyonlar, Reynolds sayısı 300, 500 ve 700, salınım genliği 0,0v0~0,8v0 aralığındaki değerler, ve salınım frekansı 1~6 Hz için yapılmıştır. Bütün simulasyonlarda lüle çıkışındahızv_in=v_0+Av_0 ?(t) basamak fonksiyonuna uygun, ve periyodik olarak değiştirilmiştir. Simülasyonlar sonunda elde edilen sıcaklık dağılımı kullanılarak, hedef yüzey üzerindeki anlık yerel Nusselt sayısı, anlık durma noktası Nusselt sayısı ve periyot boyunca zaman ortalama durma noktası Nusselt sayısı hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, Reynolds sayısı arttıkça Nusselt sayısının arttığını göstermiştir. İncelenen parametre değerleri aralığında, salınım genliği ve frekansının, düşük Reynolds sayılarında, nusselt sayısı üzerine olan etkisinin belirgin bir trendi gözlenememiştir. Reynolds sayısı 700 için yapılan simülasyonlar, Reynolds sayısının bu değerinde salınım genliği ve frekansının, Nusselt sayısını artırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this work is to numerically investigate the influence of Reynolds number, alternation amplitude and frequency on flow and heat transfer characteristics of a fluctuating circular air jet, impinging on a smooth and flat disc. Using control volume method and SIMPLE algorithm, a computer program has been developed for this investigation. Simulations are done for Reynolds number 300, 500 and 700 and oscillation amplitude and frequency are assumed to range 0.0V0~0.8V0 (m/s) and 1~6 (Hz), respectively where the mean velocity of the jet is function of the Reynolds number. The velocity at the nozzle exit varies periodically as function v_in=v_0+Av_0 ?(t). Using the temprature distribution obtained as simulation results, the local Nusselt number, stagnation point Nusselt number and time-averaged stagnation point Nusselt number on the target plate are calculated. It?s concluded that the Nusselt number rises with increasing Reynolds number. Any certain trend of frequency and amplitude effects on Nusselt number values has not been achieved for low Reynolds numbers. Increase of frequency and amplitude leads to a Nusselt number enhancement in the case of Reynolds number 700.