Ratlarda civa kloridin akciğer dokusuna etkisi üzerine sodyum selenit ve vitamin E'nin koruyucu rolü
The protective role of sodium selenite and vitamin E on lung tissue effect of mercuric chloride in rats
  1. Tez No: 323010
  2. Yazar: EMİNE TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER, YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖĞÜTCÜ ASLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çevresel ve endüstriyel kirleticilerin en önemlilerinden olan civa insan ve hayvan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada 300-320 gr ağırlığında erkek Wistar ratlar kullanılmıştır. Ratlar kontrol grubu (n=6) ve uygulama grubu (n=42) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Uygulama grubu da kendi içerisinde yedi gruba ayrılmıştır. Bunlar: sodyum selenit uygulanan grup, vitamin E uygulanan grup, vitamin E+sodyum selenit uygulanan grup, civa klorid uygulanan grup, sodyum selenit+civa klorid uygulanan grup, vitamin E+civa klorid uygulanan grup, sodyum selenit+vitamin E+civa klorid uygulanan grup. 4 hafta süren muameleden sonra her bir ratın akciğer dokusu ışık mikroskobunda incelenmiş ve akciğer dokularındaki süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon-S-transferaz (GST) aktiviteleri ve MDA seviyeleri ölçülmüştür. Dördüncü haftanın sonunda kontrol, sodyum selenit, vitamin E ve vitamin E+sodyum selenit grupları arasında herhangi bir fark gözlenmemiştir. Civa klorid muameleli grupta süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GPx) ve glutatyon-S-transferaz (GST) aktivitelerinde kontrol grubuna göre anlamlı bir azalma gözlenirken, MDA seviyesinde kontrole göre anlamlı bir artış gözlenmiştir. Vitamin E+civa klorid, sodyum selenit+civa klorid ve sodyum selenit+vitamin E+civa klorid muameleli gruplarda araştırılan parametreler üzerine tamamen olmasa da koruyucu etkilerinin olduğu gözlenmiştir. Civa klorid muameleli gruptaki ratların akciğerlerinde birtakım histopatolojik değişiklikler meydana geldiği tespit edilirken, vitamin E+civa klorid, sodyum selenit+civa klorid ve sodyum selenit+vitamin E+civa klorid muameleli ratların akciğerlerinde ise daha az histopatolojik değişiklik gözlenmiştir. Sonuç olarak vitamin E, sodyum selenit ve vitamin E+sodyum selenit civa kloridin sebep olduğu akciğer toksisitesini azaltmış ancak tam olarak koruma sağlamamıştır.Anahtar Kelimeler : Civa klorid, sodyum selenit, vitamin E, akciğer toksisitesi, antioksidan enzimler, histopatoloji
Özet (Çeviri)
Mercury, which is one of the most important environmental and industrial contaminants, adversely affects human health. In this study, male wistar rats whose weight is 300-320 g were used. Rats are separated in two groups as the control group (n=6) and the treated group (n=42). The treated group is seperated into seven groups within their own group. These are group treated with sodium selenite, vitamin E, vitamin E+sodium selenite, mercuric chloride, sodium selenite+mercuric chloride, vitamin E+mercuric chloride and sodium selenite+vitamin E+mercuric chloride. After the administration which lasted 4 week lung tissues of each rat were investigated using light microscope and SOD, CAT, GPx and GST activity and MDA levels were measured in lung tissue. At the end of the 4th week, there is no significant differences were observed between control, sodium selenite, vitamin E and vitamin E+sodium selenite groups.In mercuric chloride treated group while SOD, CAT, GPx and GST activities were significantly lower than the control group, MDA levels were significantly higher compared to the control group.In sodium selenite+mercuric chloride, vitamin E+mercuric chloride and sodium selenite+vitamin E+mercuric chloride treated groups we observed the protective effects on examining parameters but not completely. While some histopathological changes were detected in lung tissue in mercuric chloride treated group, less histopathological changes were observed in sodium selenite+mercuric chloride, vitamin E+mercuric chloride and sodium selenite+vitamin E+mercuric chloride treated groups. As a result, sodium selenite, vitamin E and vitamin E+sodium selenite significantly reduce mercuric chloride induced pulmonary toxicity in rats, but not protect completely.Key Words : Mercuric chloride, Sodium Selenit, vitamin E, lung toxicity, antioxidant enzymes, histopathology