Tiyenil piridin moleküllerinin yapısal, elektronik ve çizgisel olmayan optik özelliklerinin teorik incelenmesi
Theoretical investigation of structural, electronic and nonlinear optical properties of thienyl pyridine molecules
  1. Tez No: 323011
  2. Yazar: DENİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, tiyofen ve piridin molekülünün üzerinde bulunan N ve S atomlarının konumları değiştirilerek oluşturulan 6 adet tiyenil piridin molekülünün 10 tane izomerinin yapısal parametreleri, elektronik enerjileri, dipol momentleri, en yüksek dolu moleküler orbital (HOMO), en düşük boş moleküler orbital (LUMO) enerjileri, statik polarizebiliteleri, anizotropik polarizebilite ve hiperpolarizebilite değerleri DFT B3LYP/6-31++G(2d,p) modeli ile hesaplanmıştır. Elektronik enerji, dipol moment, HOMO-LUMO enerji farkı değerleri dihedral açının fonksiyonu olarak elde edildi, dihedral açı 15º lik aralıklarla 0º dan 180º ye kadar değiştirildi. Polarizebiliteleri ve anizotropik polarizebilite değerleri B3LYP/6-311++G(2d,p) modelinde denge durum geometrisine sahip moleküller için hesaplandı. Ayrıca HF/6311++G(2d,p)modeli kullanılarak moleküllerin geometrik optimizasyonları yapılmıştır. Hesaplamalarda GAUSSIAN 03W paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure parameters, the electronic energies, dipole moments, the highest occupied molecular orbital (HOMO) energies, the lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) energies, the static polarizabilities, the anisotropic polarizabilities and the hyperpolarizabities values of the thiophene and pyridine molecules are created by changing the positions of atoms in the N and S isomer of 10 thienyl pyridine molecule were calculated with DFT B3LYP/6-31 + + G(2d, p) levels. Electronic energy, dipole moment, HOMO-LUMO energy gap values were obtained as a function of dihedral angle, with of 15 ° intervals from 0° up to 180° changed. Also, the geometry optimizations of molecules were performed using with HF/6-311 + + G (2d, p) levels. The calculations were studied via the GAUSSIAN 03W.