Ofset baskı tekniğinde baskı operatörlerinin kalite verimliliğine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the efficiency of operators on print quality in offset printing
- Tez No: 323014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte matbaa sektöründe de birçok gelişmeler ile birlikte daha seri ve uygun fiyatlı baskılar gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Teknoloji ve basım sektörü hızla gelişirken sektör çalışanlarının kalite, kalite kontrol cihazları ve kalite standartları hakkındaki bilgi ve beceri eksikliğinden baskılar da kalite konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Kaliteli bir baskı için standartlar belirlendiği halde ülkemizde baskı operatörleri baskı renklerinin canlı ve göze hoş gelmesini kaliteli olarak değerlendirmektedir. Kaliteli bir baskıda aranan şartlar ISO 12647:2' de belirlenmiştir. Bu çalışmada; ofset baskı operatörlerine eğitim verilmeden ve eğitim verildikten sonra olmak üzere iki ayrı baskı yaptırılmıştır. İlk baskılarda kaliteli bir baskı için gerekli fiziki şartlar ve uygun malzeme sağlandığı halde ISO standartları yakalanamamıştır. İkinci baskı denemesi, operatörlere ortam koşulları, malzeme uygunluğu, kalite kontrol cihazlarının kullanımı ve ISO standartları gibi konularda eğitim verildikten sonra yapılmıştır. Eğitim öncesi ve sonrası seçilen numunelerden elde edilen veriler ?t? testi ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda, uygun fiziki şartların sağlanması ile birlikte malzeme bilgisinin, kalite kontrol cihazlarının kullanımının ve ISO standartlarının operatör tarafından bilinmesi ile normlara uygun baskılara ulaşılabileceği tespit edilmiştir. Bu çalışma kaliteli bir baskı için baskı operatörlerinin konu hakkında eğitilmeleri gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Many advances have also occurred in the printing industry together with the development in technology. More quickly and affordable prints have became realizable with this developments. Because of the employees? lack of skill and knowledge about quality, quality control devices and quality standards have caused difficulties on print quality while technology and printing industry has rapidly evolving. Operators consider that the print is quality if the printed colors are vibrant and pleasing to the eye in our country although the standards are determined for a high quality printing. Requirements for a quality printing are determined by ISO 12647:2. In this study, two separate printing has been done including before training the operators and after training the operators. ISO standards have not been achieved in the first printing experiment even though the appropriate material and physical conditions necessary for a quality printing are provided. Second printing experiment was done after training operators on the ambient conditions, material compliance, the use of quality control devices and ISO standards. The data obtained from the selected samples of before training and after training were evaluated with the t-test. Result of the evaluation, it is possible to achieve the print norms by knowing the provision of appropriate physical conditions, material compliance, the use of quality control devices and ISO standards by the operators were determined. This study shows that it is necessary to train operators on the subjects to achieve a high quality print.