Türkiye'de resmi ve özel kuruluşlarca düzenlenen resim yarışmalaronda, sanat eserlerinin değerlendirilmesindeki ölçütler (DRHS, DYO, ESBANK, TPAO sergileri kapsamında)
  1. Tez No: 32312
  2. Yazar: ÖZGÜL ŞEKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Resim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bugünün insanı, gelişen teknolojinin sunduğu görsel nimetlerden genişçe yararlanmakta, çevresinde oluşan sanat aktivitelerine tanık olmaktadır. Bu sanat aktiviteleri içerisinde, sergiler, büyük kitlelere ulaşabildiği için, insanların görsel dünyalarını eğitmede hiç kuşkusuz en basit ve pratik çözümlerden birisidir. Devletin ve Özel kuruluşların sanata ve kültüre olan katkıları, yaygın eğitim açısından önem taşır. Bir iletişim aracı olan sanatın, bireylerin ve toplumların ilerlemesinde, sanatsal ve kültürel gelişimlerinde çok büyük etkisi vardır. Türkiye'de Resmi ve Özel kuruluşlarca düzenlenen yarışmalı sergilerdeki değerlendirme ölçütlerini konu alan bu araştırmada, yarışmalı resim sergilerinin amaç ve işlevleri, seçici kurulların oluşturulması, yetkinliği kamuoyunda oluşturduğu güven, seçilen eserlerdeki değerlen dirme ölçütlerinin neler olduğu ve ödül dağıtımı gibi konularda bugüne kadar yapılan değerlendirmeler ve sonuçları üzerinde durulmuştur. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People in this century have been taking advantages of visual opportunities that developed technology has offered to them, and also have been observing all sorts of art activities in the community. Today, exhibitions are of great value in practice in order to educate people's visual aspects because they are open to general public. It should be mentioned that state and private companies have contributed art activities for adaptation of common education. I believe that art which is a means of communication between people has a very important effect in the advance of people and individuals and cultural development. This research, which deals with the evaluation criterion in competitive exhibitions hold by state and private institutions, focused on evaluations and consequences made by DRHS, DYO, ESBANK and TPAO on subjects such as functions and aims of competitive exhibitions, making up choosing councils, its trust on common public, what the crietnun is on selected artworks and giving prize. xv