Mesomorfik alkoksi ve alkiltiyo sübstitüe kurşun ftalosiyaninler
Mesomorphic alkoxy and alkylthio substituted lead phthalocyanines
- Tez No: 323201
- Danışmanlar: PROF. DR. VEFA AHSEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma kapsamında, okta periferal ve tetra periferal/nonperiferal alkiltiyo ve alkoksi sübstitüe Pb(II) ftalosiyanin (PbPc) bileşikleri sentezlenmiş ve sentezlenen bu bileşiklerin yapıları çeşitli spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Farklı heteroatom, sübstitüent pozisyonu, sübstitüent sayısı ve zincir uzunluğu etkisini incelemek üzere hazırlanan PbPc komplekslerinin, spektroskopik, sıvı kristal (LC) ve ince film özelliklerinin karşılaştırmalı bir analizi yapılmıştır.Kullanılacak ince film karakterizasyon tekniklerine uygun olacak şekilde seçilen farklı altlıklar üzerine dönel kaplama yöntemi ile hazırlanan PbPc ince filmleri, spektral elipsometre, polarize optik mikroskop (POM), ultraviyole-görünür bölge (UV-Vis) absorpsiyon spektroskopisi, fourier transform-infrared (FT-IR) spektroskopisi ve yansıtmalı absorpsiyon infrared spektroskopisi (RAIRS) ile karakterize edilmiştir.UV-Vis absorpsiyon spektroskopisi, PbPc filmlerinde ısıtma-soğutma yardımıyla moleküler yeniden düzenlenmenin gerçekleştiğini göstermektedir. FT-IR spektroskopisi ise moleküllerin altlık yüzeyine göre tercihli yönelimlerinin incelenmesinde kullanılmıştır.Okta sübstitüe PbPc kompleksleri kullanılarak hazırlanan ITO (indiyum kalay oksit)/PbPc/In sandviç yapılarının ısıtma-soğutma öncesi ve sonrası akım-voltaj (I-V) karakteristiği ve elektriksel anahtarlama davranışları incelenmiştir. Sentezlenen okta sübstitüe PbPc filmlerinde ısıtma-soğutma sonrası iletkenliklerinde bir artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Peripherally and nonperipherally tetra alkylthio- and tetra alkyloxy-substituted Pb(II) phthalocyanines (PbPcs) and peripherally octa alkylthio- and octa alkyloxy-substituted PbPcs were synthesized and characterized using various spectroscopic methods within this work. Furthermore, a comparative analysis of the spectral, mesogenic and thin film properties of PbPc derivatives has been performed in terms of the different heteroatom, substituent position, substituent number and chain length.PbPc films were prepared by spin coating method on different substrates selected according to purpose and investigated by various characterization techniques as spectral ellipsometry, polarized optical microscopy (POM), ultraviolet-visible (UV-Vis) absorption spectroscopy, fourier transform-infrared (FT-IR) spectroscopy and reflection-absorption infrared spectroscopy (RAIRS).UV-Vis absorption spectroscopy yielded an evidence of a thermally induced molecular reorganization in the films. FT-IR spectroscopy was used to study the preferential orientation of molecules relative to the substrate surface.The current-voltage (I-V) characteristics and electrical switching behavior in sandwich structures of ITO (indium tin oxide)/PbPc/In which were prepared by using octa substituted PbPcs were also studied. The films of the synthesized octa substituted compounds exhibited an increase in electronic conduction after heat treatment.