The Europeanization of Greek foreign policy: Progress, challenges and strategies
Yunan dış politikasının Avrupalılaşması: Süreç, engeller ve stratejiler
  1. Tez No: 323281
  2. Yazar: GİZEM ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yunanistan'ın özellikle 1996 sonrasında hız kazanan ve halihazırda devam eden Avrupalışma sürecini ve bu süreçle birlikte seyreden Yunan milliyetçiliğinin dönüşümünü incelemektedir. Çalışmanın odağında Yunanistan dış politikasının 1996 yılından beri yaşadığı U dönüşü ve azalan milliyetçilik söylemi olacaktır. Ayrıca, Yunan dış politikasının kırılma noktaları da çalışmanın kapsamı dahilindedir.Yunanistan, Avrupa Ekonomik Topluluğu'na 1981'de üye olmuştur. Üye olduğu yıllarda, siyasi kültürü, zayıf ve gelişmemiş ekonomisi, dörtyüz yıllık Osmanlı mirası, Güney doğu Avrupa'daki stratejik konumu ve Ortodoks inancıyla, topluluktaki diğer ülkelerden farklı özelliklere sahipti. Bu özellikleri göz önündeki bulundurulduğunda Yunanistan'ın Avrupalılaşma süreci incelemeye değer, uzun bir süreçtir.Yunanistan, uzun yıllar Batı Avrupalı ortaklarından kendini ayırarak, kuvvetli bir öteki algısıyla hareket etmiştir. 1981'de tam üyelik kazanmasının ardından dış politikasındaki milliyetçi söylemler, Avrupa kural ve normlarına gösterdiği direnç ve geri kalmış ekonomisiyle Avrupa'nın kara koyunu olarak görülmüştür. Bir Avrupa ülkesi olmaktan ziyade, milliyetçi dürtülerle hareket eden bir Balkan devleti konumunda olmuştur.1996'dan beri Yunanistan hızlı bir Avrupalılaşma sürecine girmiş, bir Balkan ülkesi yerine Avrupalı bir aktör haline gelmiştir. Milliyetçi söylem azalmış, ve yerini daha az duygusal daha fazla gerçekçi Avrupa değerlerine bırakmıştır. Yunan milliyetçiliği, etnik milliyetçilikten daha kapsayıcı, eşit vatandaşlık hakları ve özgürlük içeren bir milliyetçilik anlayışına dönüşme yolunda aşama kaydetmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present the ongoing Europeanization in Greek Foreign Policy and the simultaneous transformation of Greek nationalism. The main focus is given to the ?U Turn? in Greek foreign policy since 1996 which led to the decline of the nationalistic discourse and stance in Greek Foreign Policy. Also, the breaking points in Greek foreign policy are examined.Greece became the member of the European Economic Community in 1981, with a political culture that had been different from all other members. Its Orthodox religion, strategic location in Southeastern Europe, experience of Ottoman rule for four hundred years, a weak and underdeveloped economy and turbulent political history made Greece a country which is worth evaluating within the European Union.Since its membership, Greece acted with a feeling of otherness by disassociating itself from the rest of the Europe. The country was regarded as the `black sheep? of the European Union, considering its economically backwardness, nationalistic discourse in foreign policy and its great reluctance for adaptation to the EU rules. Greece was seen as a small and nationalist Balkan country that was not in line with the European values and norms. However, since 1996, Greece has been experiencing a rapid transformation from being a `Balkan country in the European Union? to a `European actor? in the field of foreign policy. Nationalistic discourse was decreased in Greek Foreign Policy and was replaced with less emotional and more realistic European values.