The transformation of typography in new media
Yeni iletişim ortamlarında tipografinin dönüşümü
  1. Tez No: 323280
  2. Yazar: NİLÜFER ERDİN OMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SEFA SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
İnsan dilinin görsel temsili olan yazı, bilginin kayıt edilip iletilmesinde kullanılarak, sanatın, bilimin ve teknolojinin gelişim sürecinde esas unsur haline gelmiştir. El yazısından baskı tekniklerine geçiş, yazının görsel tasarımı olan tipografiyi gündeme getirmiştir. 20. yüzyılın sonlarında, dijital teknolojilerin icadı ile yeni iletişim ortamları gündeme gelmiştir. Yeni iletişim ortamlarının yaygınlaşması yaşamın tüm alanlarını etkilerken yeni iletişim ortamlarında tipografik tasarım süreci de yeni boyutlar kazanmıştır.Bu çalışmada, geleneksel ve yeni iletişim ortamları arasındaki farkın tipografik tasarıma etkisini ortaya koymak amacıyla başlangıcından bugüne tipografinin gelişimi ele alınmıştır. Tipografik tasarımı kazandığı yeni boyutları ile kavramak, yapılan araştırma ve örnekleri geniş bir yelpazede incelemeyi gerektirirken, literatür araştırmasının sonucunda bugüne kadar yapılan araştırmalarda yer alan tanımlama ve sınıflandırmaların ortak bir terminolojiye sahip olmadığı görülmüştür. Bu nedenle yeni iletişim ortamlarında tipografinin tanımlama ve sınıflandırma önerisi yapılmıştır. Yeni iletişim ortamlarında tipografi temel özelliklerine göre ?statik?, ?dinamik? ve ?etkileşimli? olmak üzere üçe ayrılmıştır. Statik tipografi ?durağan? ve ?ardı ardına gösterim? olmak üzere ikiye ayrılmıştır, dinamik tipografi ?hareketli? ve ?morfik? olmak üzere ikiye ayrılmıştır, etkileşimli tipografi ise ?statik etkileşimli? ve ?dinamik etkileşimli? olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Araştırma kapsamında film jenerikleri, internet sitelerinden tipografi uygulamaları ve deneysel etkileşimli tipografi projeleri incelenmiştir.Bu önermede yeni iletişim ortamlarındaki tipografinin, dijital teknolojilerin sağladığı olanaklarla kazandığı yeni boyutları vurgulanarak tanımlanması amaçlandı. Ayrıca dijital ortamda tasarlanan ve uygulanan tüm tipografik öğeleri kapsayacak bir sınıflandırma yapılması amaçlandı. Bu sınıflandırma önerisi yeni iletişim ortamlarındaki tipografinin zaman, dinamizm ve etkileşim boyutlarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
As being the visual signs of human languages, text used for recording informations which is the main process for the development of art, science and technology. With the passage from hand writing to printing technologies, typography became the current issue of the visual design of text. At the end of 20th century, with the invention of digital technologies, digital communication systems came on board. While new media was becoming prevalent typographic design process acquired new dimentions.In this thesis, to make clear the difference of typography in traditional and new media, the development of typography from the beginning researched. On learning and performing the typographic design in new media, it is needed to examine the researches of academists and analyses the designed samples in a wide range. It is seen that the academic reseaches including definitions and classifications, doesn?t have a common terminology yet. Literature research from academical resources made for making proposals on defining and classifying the typography in new media. Typography in new media divided into three parts according to their main characteristics as ?static?, ?dynamic? and ?interactive?. Static typography divided as ?fixed? and ?serial presentation?, dynamic typography divided as ?motion? and ?morphing?, interactive typography divided as ?static interactive? and ?dynamic interactive?. Film titles from cinema, the typographical applications of web sites, and experimental interactive typography projects are taken as samples on demonstrating the proposals.With this proposal, it is aimed to define the characteristics of typography in new media with its new dimentions added by the digital Technologies, and it is aimed to classify all textual usage in digital era under one main title. The proposed classification empasized the temporal, dynamic and interactive dimentions of typography in new media.