UEFA Avrupa futbol şampiyonası ev sahibi ülkenin belirlenmesinde stadyumların etkisi
Effect of stadiums on defining the host nation of UEFA European football championship
  1. Tez No: 323315
  2. Yazar: BUĞRA CEM İMAMOĞULLARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, Avrupa'nın en önemli spor organizasyonu olan UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak ülkenin belirlenmesinde stadyumların etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır.Tez çalışması 5 ana bölümden oluşur. Birinci bölüm, çalışmanın amacı ve neden yapıldığına dair kısa bilgilerin bulunduğu giriş bölümünden oluşur.İkinci bölümde, tez çalışması için UEFA Avrupa Futbol Şampiyonasının yapılacak ülkeye etkileri, neden ve nasıl adaylık yapıldığı, adaylık sürecinin nasıl işlediği ve turnuva için gereksinimlerin ne olduğu araştırılmış, bunu yaparken de, UEFA 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için yapılan adaylık baz alınmıştır. Stadyumların bu turnuva için önemi de yine bu bölümde incelenmiştir. Ayrıca, diğer büyük spor organizasyonları için ev sahibi ülkenin nasıl belirlendiği de, UEFA ile benzer işleyişi olan IOC ve FIFA gibi kurumların kendi organizasyonları için yaptığı adaylık çalışmalar yine ikinci bölümde yer alır.Üçüncü bölüm, araştırma metodolojisi anlatılmış, araştırma amacı, süresi, soruları ve tasarımı anlatılmıştır. Araştırma safhasında toplanan veriler ve bilgiler dördüncü bölümü oluşturan bulgular kısmında yer alır.Beşinci ve son bölüm ise sonuç bölümüdür. Bu bölümde tez çalışmasının sonuçları ortaya konmuş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to define effect of stadiums on defining the host nation of UEFA European Football Championship which is the most important sports event in Europe.This study consists 5 main chapters. First chapter briefly tells, the aim of this study and why does the author picks this study to work on.Second chapeter discuss the impacts of UEFA European Football Championship in host nation, details of the bidding process, deteails of the requirements of the tournament with the light of the last bidding process for UEFA 2016 European Football Championship. This chapter also contains, importance of the stadiums for UEFA European Football Championship.Furtermore, defining the host nation for other major sports events and bidding processes of other major governing bodies like IOC and FIFA, also be a part of this chapter.In the third chapter, author describes the reseching method, aim of this research, duration of this research and design of this study.Findings and informations which were collect during the research phase, consists the fourth chapter.Fifth and last chapter is the conclusion chapter. Author tells the results of the study and evaluate the result.