Doğrudan tüketiciye yönelik reçetesiz ilaç reklamında üçüncü kişi etkisi: Doktor, Eczacı ve tüketici üzerine bir çalışma
Third person effect on direct-to-consumer non-prescription drug advertising: A study on Physician, Pharmacist and consumer
- Tez No: 323316
- Danışmanlar: DOÇ. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki doktor, eczacı ve tüketiciler üzerinde doğrudan tüketiciye yönelik ilaç reklamlarında Üçüncü Kişi Etkisinin incelenmesi ve doğrudan tüketiciye yönelik ilaç reklamı düzenlemesi için görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Üçüncü kişi etkisine göre, insanlar DTC (doğrudan tüketiciye yönelik) ilaç reklamlarından diğer insanların kendilerinden daha fazla etkilendiklerini algılama eğilimindedir. İnsanların bu algıları, diğerlerinin kendisine göre daha hassas ve korunmaya muhtaç olduğu düşüncesine dayanmaktadır. Türkiye'de üçüncü kişi etkisini üzerine yapılmış çok az araştırma vardır. Dünya'da ise üçüncü kişi etkisi ve DTC ilaç reklamının birlikte çalışıldığı birçok araştırma bulunmaktadır. Diğer reklamlara benzer olarak DTC reçetesiz ilaç reklamları da hükümetin yaptığı resmi bir düzenlemeye bağlıdır. Türkiye'de DTC reklamlarının reçetesiz ilaçlar ve besin takviyeleri için yapılmasına izin verilmektedir. Bu araştırmada incelenen DTC reklamları reçetesiz ilaçlar ve besin takviyelerini kapsamaktadır. Araştırma için üçüncü kişi etkisi ve reçetesiz ilaç reklamı düzenlemesi doğrultusunda bir soru formu hazırlanmıştır. Doktor, eczacı ve tüketiciden oluşan rastgele örnekleme yüz yüze ve e-posta yoluyla anket uygulanmıştır. Her grup için 50 kişi katılmıştır. Ayrıca çalışmada Türkiye'deki ve Dünya'daki ilaç reklamı yasal düzenlemeler açısından da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis research, has been aimed to analyze Third Person Effect on direct-to-consumer (DTC) non-prescription drug advertising on Turkish physician, pharmacist and consumers and determine their views of DTC drug advertising regulation. According to Third Person Effect, people tend to perceive that others are more influenced than themselves by the DTC drug advertising. Their perceptions are based on the idea that the others are more vulnerable and need of protection. In Turkey, there is a few third-person effect research. But in the World there are a lot of research that studied third-person effect and DTC drug advertising together. DTC drug advertising depends on a formal regulation that presented by government like the other product advertising. DTC advertising for non-prescription drugs and dietary supplements are allowed in Turkey. DTC advertising are examined in this study include non-prescription drugs and dietary supplements. The question form is prepared according to third person effect and non-prescription drug regulation. Mail survey and face-to-face survey is conducted to random sample of physicians, pharmacists and consumer. Fifty people attended for each group. Also, the study is examined in terms of drug advertising regulation in Turkey and World.