Türk spor hukukuna göre profesyonel futbolcu transferi
Transfer of professional footballers in Turkish sports law
- Tez No: 99260
- Danışmanlar: PROF.DR. H. FEHİM ÜÇIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Türk Spor Hukukuna göre profesyonel futbolcu transferin nasıl yapıldığını araştırmaktır. Derleme ve anket uygulama yöntemiyle gerçekleştirilen bu araştırmada,futbolun doğuşu ve günümüze kadar olan seyri içerisinde ortaya çıkan profesyonel futbolun hem hukuki hem de ekonomik analizi mevcut kanun ve yönetmelikler içerisinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca spor klüplerinin profesyonel futbolcu transferini yönelimlerinin nedenleri araştırılarak kulüplerin hukuki ve ekonomik analizleri yapılarak uygun kulüp modeli geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmaya Türkiye Birinci Profesyonel Futbol Liginde yer alan 18 kulüpten 12 sine ulaşılarak 157 futbolcuya,26 yabancı futbolcuya, 12 yönetici ve teknik direktöre araştırmacı tarafından düzenlenen bilgi alma anketi uygulanmıştır. Ayrıca, kulüp yöneticilerinin,teknik direktörlerin ve profesyonel futbolcuların transfer uygulamalarına ilişkin görüşleri alınmış, FIFA ve UEFA'nın futbolcu transferi konusundaki hukuki statüleri ile bazı Avrupa ülkelerindeki futbolcu transfer uygulamaları ortaya konmuş,Türkiye'de uygulanmakta olan mevcut sistemle karşılaştınlmıştır. Karşılaştırma sonucunda kulüplerin profesyonel yönetici ve menajerlik uygulamalarına geçmelerinin,alt yapıya gereken önemin verilmesinin,kulüp denetimlerinin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi ile araştırma geliştirme kurallarının oluşturulmasının bir zaruret olduğu vurgulanarak bu konularla ilgili uygun modelin geliştirilmesi için yapılması gereken değişiklikler öneriler halinde sunulmuştur. 175
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims at investigating how professional football player transfer issue has to be carried out in relation to Turkish Sports Law. İn this study which is based on the data obtained from library research and questionnaire the legislative and economic analysis of professional football with respect to the current laws and regulations throughout its history is evaluated.İn addition to this,by investigating the reasons behind the current transfer policy of football clubs and by analysing their legislative and economic situation,an appropriate model for football club is suggested. The data used in this study was obtained from 157 football players playing in 12 football clubs out of 18 clubs in the Turkish First Professional Football League.26 foreign soccer players and 12 club executive personel and coaches also provided data for this study. Besides, the opinions of the executive personel, coaches and professional football players as related to the transfer process, were comprehended, the legislative status about the transfer of UEFA and FIFA and the process of player transfer in some Europan Countries were implied, and it was compared with present situation in Turkey. As a result of this comparision, the football clubs seriously considering the process of professional manager and executive personel system, giving importance to the substructure of the clubs, the effective inspections of the clubs, in addition to this, carrying out the resarch and development groups were deeply emphasized.Furthermore, in order to create the suitable model, the necessary changes were presented as proposals. 176