Anton Çehov'un ?Vanya Dayı' oyununun incelenmesi ve edebi tahlili
Analyze and literari analysis of play Uncle Vanya of Anton Chekhov
  1. Tez No: 323330
  2. Yazar: FİSUN KASAP
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SİKHARULİDZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tez çalışmasında, Anton Çehov'un Vanya Dayı isimli piyesi, 19.yüzyıl Rusya'sını etkileyen şartlar, yazarın yaşamı ve edebi kişiliği göz önünde bulundurularak incelemeye tabi tutulmuştur.Giriş bölümünde tezin problemi ortaya konulmuş, çalışmanın amacı, yöntemi ve sınırlılıkları belirtilmiştir.Birinci bölümü Vanya Dayı piyesinin ortaya çıkışında etkili olan dönemin siyasi, sosyal olayları ve edebi akımları oluşturmaktadır. Siyasi olaylar içinde; 19.yüzyıl Rusya'sı, yönetimi, reformlar, sanayi devrimi ve Rus devrimi anlatılmıştır. Eğitim ve düşünce akımları, Batı'dan doğan edebi akımlar ise Rus edebiyatını etkileyen sosyal olaylar olarak belirtilmiştir.İkinci bölümde ise Çehov'un hayatı, eserleri, edebi üslubu ve eserlerinde kullandığı temalar, Vanya Dayı'yı doğuracak etkenler olarak görülüp, detaylı bir inceleme yapılmıştır. Ayrıca oyunların özellikleri; üslup, tema ve yapı bakımından incelenmiştir.Çalışmanın son kısmı olan dördüncü bölümde ise; yazarın en önemli oyunlarından biri olan Vanya Dayı'nın geniş edebi tahlili ve karakter incelemesi yapılmıştır. Böylece piyesin değeri ve önemi içinde bulunduğu şartlar ve etkenlerle ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Anton Chekhov play Uncle Vanya, factors that affect the conditions of 19th century Russia, considering the author's life and literary personality, were subject to scrutiny.Problem of the thesis Introduced, the aim, method and limitations indicated.Uncle Vanya, which are effective in the first chapter in the emergence of drama the political, social events, and literary movements. Political events management in the 19th century Russia, the reforms described in the industrial revolution and the Russian Revolution. Education and currents of thought, literary movements born in the Russian literature of the West, affecting the social events unless otherwise indicated.In the second part Chekhov?s life, works, literary style and themes used in his works, seen as factors that would Uncle Vanya, a detailed investigation. In addition, features of plays style, themes and structure are investigated.In the last part of this study was the fourth bulimia, which is one of the author's most important games of literary analysis and literary characters wide analysis has been made Uncle?s Vanya. Thus, the conditions in which the play?s value and importance of the scientific world and the factors studied.