Türkiye'de kadın futbolcu profili
Profiles of women's soccer players in Turkey
  1. Tez No: 323331
  2. Yazar: BENGÜ ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de kadın futbolunun tarihsel gelişimine etki eden faktörleri incelerken, lisanslı kadın futbolcuların futbol ile ilgilenme düzeyleri, aile desteği, futbol oynama nedenleri ve yakın çevrelerinin futbol oynamaları hakkındaki görüşleri araştırmaktır. Çalışmaya 368 lisanslı kadın futbolcu (Xyaş= 17.57, SD= 3.14) katılmıştır. Türkiye Kadın Ligleri'nde, 1. Lig ve 2. Lig olmak üzere 2 ayrı lig bulunmaktadır. Kadınlar 1. Ligi'nde 12, Kadınlar 2. Ligi'nde ise toplam 40 takım yer almaktadır. Bu çalışmanın örneklemi amaçlı örneklem ve küme rastlantı örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Anketler araştırmacı tarafından 1. ve 2. Lig'de mücadele eden toplam 52 kadın futbol takımına posta yoluyla iletilmiş, orada uygulandıktan sonra tekrar gönderilmesi rica ederek toplanmıştır. 1. Lig'den 11, 2. Lig'den 26 takım olarak toplamda 37 takımdan 368 kadın futbolcu çalışmaya katılmıştır. Çalışmada katılımcıların sosyo-demografik bilgilerinin yer aldığı bir kişisel bilgi formunun yanında araştırmacılar tarafından hazırlanan bir anket kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistik analiz yapılmıştır. Ayrıca açık uçlu sorulardan elde edilen nitel verilerin üzerinde betimleyici içerik analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan kadın futbolcuların yarıdan fazlası (%60.1) futbola profesyonel olarak başlamadan önce çoğunlukla lise okul takımlarında basketbol, atletizm ve hentbol dallarıyla ilgilenmiştir. Kadın futbolculardan sadece %9.1'i sporcu olarak para kazanmaktadır. Kadın futbolcuların %94.2'si anneleri %90.3'ü babaları tarafından desteklendiklerini belirtmiştir. Katılımcıların futbola başlama nedenleri arasında en büyük yüzdeyi kendisi ile ilgili nedenler (%46.47) oluşturmaktadır. Katılımcıların %17.64'ü çocukken mahallede/sokakta futbol oynamaya başlamalarını ve %17.64'ü de beden eğitimi öğretmenlerinin futbola başlamalarının önemli nedenleri olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcıların büyük çoğunluğu arkadaşlarından (%78.23) ve aile-akraba çevrelerinden (%82.64) futbol oynamalarıyla ilgili olumlu mesajlar aldıklarını belirtirlerken, aynı zamanda olumsuz mesajlar aldıklarını da ifade etmişlerdir (sırasıyla %17.05, %47.35). Araştırmadan elde edilen bulgular, kadın futbolcuların Türkiye liglerinde oynamalarına rağmen çok az sayıda kadının futboldan para kazandığını, büyük çoğunluğunun aileleri tarafından desteklendiğini ve olumsuz mesajlardan daha çok olumlu mesajlar aldıklarını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the reasons why women play football and the opinions of the significant others about their football experiences in Turkey. The sample of this study consists of 368 female football players (Xage= 17.57, SD= 3.14) from 37 clubs in 1st and 2nd football leagues. A questionnaire which was developed by the researchers was used. Descriptive statistical analysis was performed to analyse quantitative data. Qualitative data were obtained from open-ended questions and the descriptive content analysis was conducted on them. According the findings of the study, more than a half of the participants (60.1%) were participated in basketball, athletics and handball in high school teams before they started football as profession. Only 9.1% of the participants earn money from football. It has been stated that 94.2% of the mothers and %90.3 of the fathers are supporting their children in their football career. The reason why 46.47% women chose football as their career is totally personal, 17.64% of them related to their childhood experiences and 17.64% of them is related to their physical education teachers. Most of the participants received positive comments from their friends (78.23%), their families and relative (82.64%) about their profession in football. However they also received negative comments (17.05%, 47.35% respectively). As a conclusion, very few of the women football players earn money from football as a profession despite the fact that they play in the professional football leagues in Turkey. However most of them are supported by their families.