Existential struggles of the self and the other: Jean Rhys's Voyage in the Dark and Wide Sargasso Sea as postcolonial novels
Ben ve ötekinin varoluşsal mücadelesi: Jean Rhys'ın sömürgecilik sonrası romanları olarak Voyage in the Dark ve Wide Sargasso Sea
- Tez No: 323396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP YILMAZ KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kreol bir annenin ve Gal'li bir babanın çocuğu olan Jean Rhys, kendi Kreol ve İngiliz benliğini Voyage in the Dark ve Wide Sargasso Sea adlı romanlarında yarattığı karakterler üzerinden yansıtmaktadır. Hem bir Kreol hem de bir İngiliz olarak, Jean Rhys sömürgecilik sonrası şartlarından kaynaklanan ikilemini bu romanlardaki varoluşsal mücadelede yansıtır. Voyage in the Dark ve Wide Sargasso Sea adlı romanlarında iki farklı milletin ve kültürün, yani İngiltere ve Batı Hint Adaları'nın, kültürel ve ekonomik paradigmalarını gözler önüne serer. Konusunu ele alış tarzı, onu ben ve ötekinin varoluşsal mücadelesini yansıtan bir özellik olarak ?baskılanan? ve ?susturulan?'ın sözcüsü olarak sömürgecilik sonrasıyla bağdaştırır. Bu tez, Voyage in the Dark ve Wide Sargasso Sea'yi sömürgecilik sonrası romanlar olarak varoluşçu bakış açısıyla ele alır. Kısa bir girişten sonra, tezin ilk bölümünde Jean Rhys'ın kendi hayatı, sömürgecilik sonrasının temel prensipleri ve varoluşçu felsefe irdelenmiştir. İkinci bölümde, Voyage in the Dark adlı eser varoluşçu karakterleri yansıtan sömürgecilik sonrası bir roman olarak ele alınmıştır. Üçüncü bölüm ise, aynı varoluşçu ve sömürgecilik sonrası bakış açılarını Wide Sargasso Sea'ye uyarlar. Sonuç olarak, bu romanlarda yansıtılan ben ve ötekinin varoluşsal mücadeleleri sömürgecilik sonrası özellikler olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Born to a Creole mother and a Welsh father, Jean Rhys, in her novels, Voyage in the Dark and Wide Sargasso Sea, reflects her own background and experiences in those of her characters. As both a white Creole and an English woman, and as the embodiment of postcolonialism, Jean Rhys, reflects her own dilemma and existential struggle in these novels. In her novels, Voyage in the Dark and Wide Sargasso Sea, she reveals the social, cultural and economic paradigms of two different nations and cultures that is to say, England and the West Indies. Her handling of her material identifies her with postcolonialism, which speaks for the `oppressed? and `silenced?, as an aspect that reflects the existential struggles of the Self and the Other. This thesis seeks to analyze Voyage in the Dark and Wide Sargasso Sea as postcolonial novels through the perspective of existentialism. After a brief introduction, the firstchapter of the thesis examines Jean Rhys?s own life alongside basic principles of postcolonialism and existential philosophy. In the second chapter, Voyage in the Dark is analyzed as a postcolonial novel representing existential characters. The third chapter applies the same existential and postcolonial perspectives to Wide Sargasso Sea. In conclusion, the existential struggles of the self and the other reflected in these novels are considered as postcolonial entities.