Middlemarch: The story about the reformation of female identity in the 19th century capitalist paradigm
Middlemarch: 19. yüzyıl kapitalist paradigmasında kadın kimliğinin reformasyon hikayesi
- Tez No: 323395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
George Eliot, Endüstri Devrimi'nden dolayı sosyal yapıda değişime tanıklık etmiş Viktoria Çağı'nın ilk döneminde yaşamıştır. Middlemarch romanında, kapitalist paradigmanın ortaya çıkışını ve yeni sistemin, bireylere ve kurumlara etkilerini analiz eder. Tarih, kültür, sanayi, belirlenmiş cinsiyet rolleri ve kadının toplum içindeki yerinin, şekillenmeye başlayan yeni sosyal yapıyla ilişkisini göstermek için toplumun her tabakasından bir dizi karakter oluşturur ve hikâyelerini, bu karakter ve kurumlar arasındaki ilişkiler ağıyla anlatır. Toplumun ana sosyal sınıflarından (aristokrat, orta sınıf, ve çalışan sınıf) üç kadının -Dorothea, Rosamond, ve Mary'nin- hikâyeleri toplumdaki belirli sınıfların beklentileri, sosyal ve politik değişimler, evlilik kurumu ve her sınıfın ahlaki değerleri ile birlikte anlatılır. Eliot, kapitalist ekonominin ürünü olan sınıfların insanların kişiliğini şekillendirdiğini belirtir. Erkek egemen sosyal modelde, kadınlar üretim mekanizmasının dışında tutulmuş ve kişisel gelişim için çabaları ataerkil toplumun normlarından dolayı engellenmiştir. Sınırların ötesine geçmeye çalışan kadınların bireysel çabalarını takdir eden; fakat kadınların olanaklardan yoksun olduğunu da gören Eliot, eserinde ideal kadın kahramanını betimler. Bu sebeple Middlemarch, kapitalist ataerkil düzende kadın kimliğinin gelişimini gösteren bir hikâyedir.
Özet (Çeviri)
George Eliot lived in the early Victorian age which witnessed a transformation in the social structure because of the Industrial Revolution. In Middlemarch, she analyzes the emergence of the capitalist paradigm, and the impact of the new system on individuals and institutions. To demonstrate the interaction among history, culture, industry, defined gender roles and the position of woman in the newly formed social strata, she creates a set of characters from all the layers of the society and weaves their stories in a web of relations. The stories of three women, Dorothea, Rosamond, and Mary from the main classes of the society (aristocracy, middle class, and working class), are rendered along with the expectations of the specific classes in society, with social and political changes, and with the institution of marriage and the moral values pertaining to each class. Eliot indicates that the classes, the products of the capitalist economy, shape the personality of the characters. In the male dominated socio-economic model, women are left outside the production mechanisms, and their efforts for self-development are hindered by the norms of patriarchal society. Appreciating the individual efforts of women who try to go beyond the limits, but seeing also that women suffer from the insufficiency of opportunities, Eliot attempts in her work to depict an ideal heroine. Hence, Middlemarch is the story revealing the evolution of the female identity in capitalist patriarchal order.